Apple prezentuje Mac Pro. Ceny? Kosmiczne. Za samą podstawkę do monitora zapłacisz 1000 dolarów

Bartłomiej Pawlak
Apple zaprezentował piekielnie mocny komputer dla profesjonalistów. Na pokładzie znalazł się m.in 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon i nawet 1,5 TB pamięci RAM. Ceny? Astronomiczne. Za samą podstawkę do monitora Apple życzy sobie tysiąc dolarów.
Zobacz wideo

Apple Mac Pro to komputer, na który czekaliśmy od dawna. Poprzednia generacja tego sprzętu z wyglądu przypominała kosz na śmieci i nie osiągnęła większego sukcesu na rynku. Tym samym Apple nie miał wiele do zaoferowania najbardziej wymagającym klientom.

Apple Mac Pro to prawdziwe monstrum

W pokazanym właśnie na konferencji WWDC 2019 Mac Pro zmieniło się sporo. Przede wszystkim Apple postawiło na bardziej sprawdzony design. Mac Pro to klasyczny komputer w kształcie prostopadłościanu. Wygląda zdecydowanie lepiej od poprzednika, choć tym razem ewidentnie przypomina... tarkę.

Apple prezentuje Mac ProApple prezentuje Mac Pro fot. screen z wideo / Apple

To, co najważniejsze kryje się jednak wewnątrz obudowy Maca Pro. Na pokładzie znalazł się bowiem monstrualny 28-rdzeniowy (56 wątków) procesor Intel Xeon o taktowaniu 2,5 GHz (4,4 GHz w trybie Boost) z pamięcią cashe o pojemności 66,5 MB. Oczywiście to niejedyna wersja procesora, bo do wyboru są także układy z 24, 16, 12 i 8 rdzeniami i w każdym przypadku nieco innym taktowaniem. Wybór zależy zatem od potrzeb (i zasobności portfela) klienta.

Na dokładkę Apple oferuje w Macu Pro możliwość zamontowania nawet 12 kości pamięci RAM (DIMM) o pojemności 128 GB każda. Łącznie taka konfiguracja daje niebotyczne 1,5 TB pamięci operacyjnej.

Do wyboru są też trzy bardzo mocne karty graficzne - Radeon Pro 580X, Radeon Pro Vega II i Radeon Pro Vega II Duo. Szczególnie ciekawie prezentuje się ta ostatnia. Na ten moment to najmocniejszy układ graficzny, jaki mógł znaleźć się w komputerze. 

Apple prezentuje Mac ProApple prezentuje Mac Pro fot. screen z wideo / Apple

Oczywiście Apple zadbało o schłodzenie tego monstrum. Nadmiar ciepła rozprowadzany jest przez tradycyjny cooler i wysysany z obudowy poprzez system wbudowanych wentylatorów. Maksymalny pobór mocy Maca Pro wynosi 1,4 kW.

Apple stawia przy tym na modułowość. W razie potrzeby każdy będzie miał możliwość rozbudowy Maca Pro już po zakupie. Amerykański producent zadbał o łatwo otwieraną obudowę i aż osiem gniazd PCI Express (połowa o podwójnej wielkości). Nad wyraz słabo prezentuje się natomiast wybór złączy. Mamy tu tylko dwa gniazda USB typu A, dwa Thunderbolt oraz wejście audio.

Apple prezentuje Mac ProApple prezentuje Mac Pro fot. screen z wideo / Apple

Mac Pro to sprzęt dla profesjonalistów

Apple podczas konferencji niejednokrotnie podkreślało, że Mac Pro to sprzęt dla profesjonalistów. Sprzęt nadaje się więc świetnie m.in. do pracy nad materiałami wideo. Jak deklaruje producent, komputer poradzi sobie z jednoczesnym streamowaniem trzech materiałów nagranych w rozdzielczości 8K lub aż dwunastu w 4K. W pierwszym przypadku to niespełna 120 mln pikseli, w drugim ponad 100 mln.

Oczywiście, aby wyświetlić obraz o odpowiedniej jakości, Apple zbudowało także osobny monitor, który ma stworzyć zgrany duet z Mackiem Pro. Pro Display XDR, bo tak Apple nazwało ekran to 32-calowy wyświetlacz LCD Retina o rozdzielczości 6K. 

Apple EventApple Event Fot. Jeff Chiu / AP Photo

Monitor oferuje jasność na poziomie 1000 nitów (w 1600 nitów w szczycie), ekstremalnie duże kąty widzenia i kontrast na poziomie aż 1000000:1 (1mln:1). I to pomimo, że Pro Display XDR ma wyświetlacz LCD, a nie OLED.

Kosmiczne ceny nowego sprzętu Apple

Apple podkreślało podczas prezentacji, że podobnie, jak Mac Pro, Pro Display XDR to również najlepszy w historii sprzęt Apple w swojej kategorii. Prawdopodobnie dlatego życzy za niego sobie astronomiczne pieniądze.

Ceny Maca Pro zaczynają się od... 6 tys. dolarów (niemal 23 tys. zł). I mowa tu o najsłabszej konfiguracji z 8-rdzeniowym procesorem i "tylko" 32 GB RAM. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować ta najlepsza, ale z pewnością pobije jakiś cenowy rekord.

Apple prezentuje Mac ProApple prezentuje Mac Pro fot. screen z wideo / Apple

Dokupienie monitora oznacza konieczność wydania kolejnych 5 tys. dolarów (19 tys. zł). Apple oferuje też dedykowaną podstawkę umożliwiającą dostosowanie położenia ekranu i obrócenia go do pozycji pionowej. Za nią oczywiście również trzeba dopłacić kolejne 1 tys. dolarów (3,8 tys. zł).

Łączny koszt zakupu najtańszej konfiguracji Maca Pro, monitora Pro Display XDR i podstawki Pro Stand wynosi zatem (niemal) okrągłe 12 tys. dolarów, a więc prawie 46 tys. zł. Dla tych, którzy mają jeszcze trochę gotówki Apple zaoferuje mocowanie naścienne Vesa za skromne 200 dolarów.

Apple prezentuje Mac ProApple prezentuje Mac Pro fot. screen z wideo / Apple

O pozostałych nowościach z konferencji WWDC 2019 możecie przeczytać poniżej:

Apple prezentuje iOS 13. Jest wyczekiwany Dark Mode i szereg innych nowości

iPad bierze rozwód z iPhonem. Oto iPadOS - nowy mobilny system od Apple

Więcej o: