iPad bierze rozwód z iPhonem. Oto iPadOS - nowy mobilny system od Apple

Daniel Maikowski
iPadOS nie jest rewolucją w stosunku do iOS. Pod względem wizualnym obydwa systemy prezentują się wciąż niemal identyczne. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.
Zobacz wideo

Rozdzielenie iPhone'a i iPada oraz premiera iPadOS, która miała miejsce na konferencji WWDC 2019, to najlepszy dowód na to, jak poważnie Apple traktuje swoje tablety - przede wszystkim iPada Pro.

iPadOS wprowadza szereg funkcji, które w najlepszy możliwy sposób wykorzystują zalety dużego ekranu iPada. Nowy system to przede wszystkim lepsza wielozadaniowość. Możemy w ławy sposób pracować na wielu oknach jednocześnie - przesuwać je, "przyczepiać" do ekranu, przenosić załączniki, fragmenty tekstu i zdjęcia z jednego okna do drugiego. Wszystko to za pomocą wygodnych i intuicyjnych gestów.

iPadOSiPadOS fot. DM

Sercem iPadOS pozostaje oczywiście ekran główny. Teraz możemy jednak umieszczać na nim nie tylko ikony aplikacji, ale również widżety, które w przypadku iOS są dostępne tylko w Centrum Powiadomień.  

iPadOS to również nowa aplikacja Files (Pliki) oraz obsługa pamięć zewnętrznej. Do iPada możemy więc podłączyć pendrive'a lub aparat z kartą pamięci, aby skopiować wykonane zdjęcia do pamięci urządzenia. 

Zmian doczekała się aplikacja Safari. Apple obiecuje "Desktop-class browsing"- przeglądanie internetu tak wygodne, jak w przypadku MacBooka. Safari oferuje 30 nowych skrótów klawiaturowych. Otrzymamy możliwość łatwej zmiany wielkości tekstów. Pojawi się Download manager, który gromadzi pobrane pliki.

iPadOSiPadOS fot. DM

iPadOS to również nowe fonty oraz jeszcze lepsza współpraca z rysikiem Apple Pencil. Apple obiecuje tu zmniejszenie latencji z 20 ms do 9 ms. Pojawiły się nowe gesty. Dla przykładu, jeśli przeciągniemy rysikiem z krawędzi iPada, to system automatycznie wykona zrzut ekranu, na którym będziemy mogli szkicować.

iPadOSiPadOS fot. DM

Cel powstania iPadOS wydaje się oczywisty. Apple chce, aby iPad Pro przestał być traktowany jako tablet, a zaczął pełnić funkcję naszego mobilnego komputera. To dobry kierunek, choć Apple musi też pamiętać, że dalszy rozwój iPadOS stworzy w przyszłości realne zagrożenie dla systemu MacOS i MacBooków.

Zobacz wideo
Więcej o: