Tajemnicza galaktyka zbliża się do Drogi Mlecznej. Nie jest jedyną

Obserwacje przy użyciu teleskopu Hubble'a wykazały, że położona o 60 mln lat świetlnych od nas galaktyka Messier 90 zbliża się do Drogi Mlecznej, na której znajduje się nasz Układ Słoneczny. Co ciekawe, nie jest jedyną, którą "ciągnie" do nas.
Zobacz wideo

Messier 90 jest wyjątkowej urody galaktyką spiralną - a właściwie skupiskiem galaktyk - znajdującą się około 60 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Panny. Obraz galaktyki ukazany przez kosmiczny teleskop Hubble’a łączy w sobie podczerwień, ultrafiolet i światło widzialne zebrane przez kamerę szerokokątną i planetarną teleskopu.

Jak podała NASA, obserwacje przez teleskop Hubble’a potwierdziły, że zjawiskowa galaktyka Messier 90 jest jedną z niewielu, które podróżują w kierunku Drogi Mlecznej, a nie poza nią. Gdy nasz wszechświat rozszerza się, prawie wszystkie galaktyki, które widzimy we wszechświecie, oddalają się od naszego Układu Słonecznego. Messier 90 wydaje się jednak rzadkim wyjątkiem.

Zbuntowane galaktyki

Podczas gdy sama gromada, do której należy Messier 90, odsuwa się od nas, niektóre z jej galaktyk składowych poruszają się szybciej niż gromada jako całość. Często poruszają się po niestandardowych, skomplikowanych orbitach. Dzięki temu zjawisku widzimy z Ziemi galaktykę zmierzającą z dużą prędkością w naszym kierunku. Jak wspomniana Messier 90, która według NASA nie jest jedyną z gromady zbliżającą się do Drogi Mlecznej.

Zobacz wideo
Więcej o: