Stacja parowa - łatwiejsze i wygodniejsze prasowanie. Jak wybrać odpowiednią?

Ubranie powinno zawsze być czyste i schludne. Ważną rolę ogrywa prasowanie odzieży, jednak dla wielu z nas jest to znienawidzony obowiązek. Świetnym pomysłem jest zakup stacji parowej - od tej pory prasowanie będzie wygodne i szybsze!

Stacja parowa wytwarza dużą ilość pary wodnej i równomiernie ją uwalnia, dzięki czemu prasowanie tym żelazkiem jest dużo szybsze. Większość nowoczesnych modeli żelazek wyposażona jest w funkcję generowania pary.

Stacja pary  - jak działa?

Żelazko ze stacją parową ma zbiornik na wodę, który połączony jest z żelazkiem za pomocą przewodu pary. Jego pojemność to najczęściej 1-1,5 litra. Ten model żelazka jest zdecydowanie lżejszy od tradycyjnego. Para wodna wytwarza się przez cały proces prasowania, pod dużym ciśnieniem para wodna jest wyrzucana, dzięki czemu tkanina jest nawilżona i ogrzana, a tym samym łatwiej wyprasować stopą żelazka każdy materiał, nawet ten najbardziej podatny na zagniecenia.

Stacja paryStacja pary Fot. Homebook, materiały partnera

Wody w zbiorniku wystarcza na bardzo długo. Warto podkreślić, że natężenie pary w żelazku jest bardzo duże, urządzenie połączone jest ze stacją parową rurką, którą przepływa gotowa para o ciśnieniu co najmniej 3,5 Ba, dzięki czemu ubrania wystarczy prasować tylko z jednej strony.

Używanie stacji parowej gwarantuje dłuższą żywotność odzieży. Nie trzeba pocierać stopą po tkaninie, ponieważ para nawet z odległości poradzi sobie z zagnieceniami, co więcej, w ten sposób wygładzimy także te ubrania, których absolutnie nie powinniśmy dotykać stopą żelazka, np. garnitur.

Stacja parowa - pomocnik podczas prasowania ubrańStacja parowa - pomocnik podczas prasowania ubrań Fot. Homebook, materiały partnera

StaNa co zwrócić uwagę wybierając stację pary? - parametry

  • ciśnienie - powinno być wysokie, co gwarantuje efektywniejsze i szybsze prasowanie. Optymane to 3-8 barow;
  • moc – 950-3100 watów – decyduje ona o szybkości nagrzewania i wytwarzania pary;
    czas podgrzewania – optymalnie 2 minuty, by urządzenie nagrzało się w pełni i wydajnie pracowało;
  • pojemność zbiornika na wodę – najlepiej, jeśli będzie on wyjmowany, o pojemności 1,5 – 2,5 litra;
  • rodzaj stopy – czyli materiał, z jakiego jest wykonana, co wpływa na żywotność urządzenia i komfort użytkowania. Wyróżniamy stopy aluminiowe, ceramiczne, stalowe, szafirowe, szklane;
  • długość przewodu – najlepiej 1,6-2 metry;
  • blokada kapania – ta funkcja odcina dopływ wody w momencie, gdy temperatura żelazka osiąga poziom odpowiedni do prasowania tkanin delikatnych;
  • wytwarzanie pary – stacje parowe powinny wytwarzać od 35 do 150 gramów pary w ciągu minuty.
Więcej o: