Raspberry Foundation zaskoczyło nieco swoich fanów prezentując kolejną wersję kultowego już mini komputera. Jego twórcy mocno postarali się, aby Raspberry Pi 4 odpowiadał dzisiejszym standardom wciąż kosztując grosze.
W Raspberry Pi 4 zmian jest naprawdę dużo, a najważniejszą jest oczywiście nowy procesor. Tym razem na pokładzie mini komputera znalazł się układ Broadcom wykonany w architekturze ARM i procesie technologicznych 28 nm. Składa się z czterech rdzeni Cortex-A72 o taktowaniu 1,5 GHz. Raspberry Foundation chwali się, że jednostka jest nawet trzy razy wydajniejsza od chipu z Raspberry Pi 3.
Raspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)
Do nowego procesora Raspberry Foundation dołożył też sporo pamięci RAM. Tym razem pokazano trzy wersje komputerka różniące się właśnie ilością pamięci operacyjnej - do wyboru mamy 1, 2 i 4 GB RAM (LPDDR4). Zważywszy na to, że poprzednik miał tylko wersję z 1 GB pamięci RAM, w tym roku mamy do czynienia ze sporą zmianą na plus.
Na płytce Raspberry Pi 4 nie znajdziemy już pełnowymiarowego portu HDMI. Tym razem producent postawił na wersję micro HDMI, ale komputer ma nie jedno, a dwa takie gniazda. Dzięki zwiększonej mocy procesora Raspberry Foundation mógł zaoferować bowiem wsparcie dla aż dwóch monitorów i to w rozdzielczości 4K.
Poza tym na miniaturowej płytce znalazło się też miejsce dla dwóch portów USB 2.0, dwóch USB 3.0, gniazda zasilania (USB typu C), wejścia słuchawkowego i złącza Ethernet. Poza tym Raspberry Pi 4 obsługuje również łączność bezprzewodową - mamy tu oczywiście wsparcie dla sieci Wi-Fi oraz moduł Bluetooth w wersji 5.
Raspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)
Zmian jest zatem naprawdę sporo. Raspberry Foundation chwali się, że po raz pierwszy udało się skonstruować mini komputer zamknięty w klasycznej formie Raspberry, jednak możliwościami mogący konkurować ze zwyczajnym PC.
Raspberry Pi 4 jest też oferowany w klasycznej dla Raspberry Foundation cenie. Ponownie najtańszą wersję komputera z 1 GB RAM dostaniemy już za 35 dolarów (130 zł). Za konfiguracje z 2 i 4 GB pamięci RAM trzeba wyłożyć tylko nieco więcej - odpowiednio 45 i 55 dolarów (168 i 205 zł). Sprzęt trafił już do sprzedaży w niektórych sklepach.
Raspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)
Podobnie, jak to było w poprzednich latach w tak niskiej cenie oferowany jest sam Raspberry Pi 4. Obudowę producent sprzedaje oddzielnie za 5 dolarów, a dedykowany zasilacz (5V/3A) za 8 dolarów (można też użyć własnego z kablem USB typu C). Do rozruchu systemu (Linux lub Windows 10) potrzebna jest jeszcze karta pamięci MicroSD.
Co ciekawe, Raspberry Pi 4 w wersji za 35 dolarów nie jest najtańszym komputerkiem od Raspberry Foundation. Był nim pokazany w 2015 roku Raspberry Pi Zero, który kosztował zaledwie... 5 dolarów.
Czytaj też: Huawei tłumaczy, co stanie się z kupionymi już smartfonami tej firmy