Raspberry Pi 4 za 35 dol. zaprezentowany. Tym razem obsłuży dwa monitory 4K

Bartłomiej Pawlak
Raspberry Foundation zaprezentowało właśnie kolejną edycję mini komputera za okrągłe 35 dolarów. Zmian względem poprzednika jest naprawdę dużo, a twórcy chwalą się, że miniaturowy sprzęt może już dorównać pełnowymiarowym komputerom.
Zobacz wideo

Raspberry Foundation zaskoczyło nieco swoich fanów prezentując kolejną wersję kultowego już mini komputera. Jego twórcy mocno postarali się, aby Raspberry Pi 4 odpowiadał dzisiejszym standardom wciąż kosztując grosze.

Tak mocnej specyfikacji Raspberry Pi jeszcze nie miał

W Raspberry Pi 4 zmian jest naprawdę dużo, a najważniejszą jest oczywiście nowy procesor. Tym razem na pokładzie mini komputera znalazł się układ Broadcom wykonany w architekturze ARM i procesie technologicznych 28 nm. Składa się z czterech rdzeni Cortex-A72 o taktowaniu 1,5 GHz. Raspberry Foundation chwali się, że jednostka jest nawet trzy razy wydajniejsza od chipu z Raspberry Pi 3.

Raspberry Pi 4 zaprezentowaneRaspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)

Do nowego procesora Raspberry Foundation dołożył też sporo pamięci RAM. Tym razem pokazano trzy wersje komputerka różniące się właśnie ilością pamięci operacyjnej - do wyboru mamy 1, 2 i 4 GB RAM (LPDDR4). Zważywszy na to, że poprzednik miał tylko wersję z 1 GB pamięci RAM, w tym roku mamy do czynienia ze sporą zmianą na plus.

Raspberry Pi 4 obsłuży dwa monitory 4K

Na płytce Raspberry Pi 4 nie znajdziemy już pełnowymiarowego portu HDMI. Tym razem producent postawił na wersję micro HDMI, ale komputer ma nie jedno, a dwa takie gniazda. Dzięki zwiększonej mocy procesora Raspberry Foundation mógł zaoferować bowiem wsparcie dla aż dwóch monitorów i to w rozdzielczości 4K.

Poza tym na miniaturowej płytce znalazło się też miejsce dla dwóch portów USB 2.0, dwóch USB 3.0, gniazda zasilania (USB typu C), wejścia słuchawkowego i złącza Ethernet. Poza tym Raspberry Pi 4 obsługuje również łączność bezprzewodową - mamy tu oczywiście wsparcie dla sieci Wi-Fi oraz moduł Bluetooth w wersji 5.

Raspberry Pi 4 zaprezentowaneRaspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)

Cena bez zmian - od 35 dolarów

Zmian jest zatem naprawdę sporo. Raspberry Foundation chwali się, że po raz pierwszy udało się skonstruować mini komputer zamknięty w klasycznej formie Raspberry, jednak możliwościami mogący konkurować ze zwyczajnym PC.

Raspberry Pi 4 jest też oferowany w klasycznej dla Raspberry Foundation cenie. Ponownie najtańszą wersję komputera z 1 GB RAM dostaniemy już za 35 dolarów (130 zł). Za konfiguracje z 2 i 4 GB pamięci RAM trzeba wyłożyć tylko nieco więcej - odpowiednio 45 i 55 dolarów (168 i 205 zł). Sprzęt trafił już do sprzedaży w niektórych sklepach.

Raspberry Pi 4 zaprezentowaneRaspberry Pi 4 zaprezentowane fot. Blog Raspberry Pi (raspberrypi.org/blog)

Podobnie, jak to było w poprzednich latach w tak niskiej cenie oferowany jest sam Raspberry Pi 4. Obudowę producent sprzedaje oddzielnie za 5 dolarów, a dedykowany zasilacz (5V/3A) za 8 dolarów (można też użyć własnego z kablem USB typu C). Do rozruchu systemu (Linux lub Windows 10) potrzebna jest jeszcze karta pamięci MicroSD.

Co ciekawe, Raspberry Pi 4 w wersji za 35 dolarów nie jest najtańszym komputerkiem od Raspberry Foundation. Był nim pokazany w 2015 roku Raspberry Pi Zero, który kosztował zaledwie... 5 dolarów.

Czytaj też: Huawei tłumaczy, co stanie się z kupionymi już smartfonami tej firmy

Więcej o: