Ministerstwo wprowadzi nowe znaki dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości. Jak będą wyglądać?

Już niedługo na polskich drogach zobaczymy dwa nowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że w ten sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców.
Zobacz wideo

Nowe oznakowanie ma na celu widoczne rozróżnienie odcinkowego pomiaru prędkości od pomiaru punktowego. Z tego powodu wprowadzone zostaną dwa znaki drogowe - D-51a czyli, znak „automatyczna kontrola średniej prędkości”, będzie wskazywał fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, z kolei znak D-51b, „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”, wskaże kierowcom koniec tego odcinka.

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza dwa nowe znaki drogoweMinisterstwo Infrastruktury wprowadza dwa nowe znaki drogowe Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Nowe znaki drogowe to ukłon w stronę kierowców. Ma być czytelniej niż do tej pory

Zmiana zostaje wprowadzona, ponieważ znak D-51, który stosowany jest dzisiaj, jest zdaniem kierowców niewystarczający. Aktualnie oznacza się nim zarówno miejsca punktowego, jak i odcinkowego pomiaru prędkości. Na jednym z nowych znaków umieszczona zostanie także informacja o ograniczeniu prędkości obowiązującym na danym odcinku. Dzięki temu, kierowcy widząc informacje o pomiarze prędkości, nie będą zwalniać bardziej, niż to konieczne, co pozwoli uniknąć zmniejszenia przepustowości dróg.

Rozporządzenie ministra infrastruktury o wprowadzeniu nowych znaków drogowych wejdzie w życie 13 sierpnia

Więcej o: