Windows 10 ma już połowę rynku. Ale leciwa "Siódemka" wciąż ma się świetnie

Bartłomiej Pawlak
Niemal 51 proc. komputerów pracuje już pod kontrolą Windows 10 - wynika ze statystyk NetMarketShare. Świetnie trzyma się również stary, dobry Windows 7, który niebawem zostanie uśmiercony. Reszta systemów operacyjnych zupełnie się nie liczy.

Windows 10 na ponad połowie komputerów

Dokładnie 50,99 proc. komputerów pracuje już pod kontrolą Windowsa 10 - najnowszego systemu operacyjnego od Microsoftu. Tak wynika przynajmniej z opublikowanych właśnie statystyk NetMarketShare za sierpień. To pierwszy raz w historii, gdy popularna "Dziesiątka" przebija magiczną barierę 50 proc.

W lipcu Windows 10 notował gorszy wynik (48,86 proc.), a w czerwcu był na "zaledwie" 45,79 proc. komputerów na świecie. To pokazuje, jak szybko rośnie system giganta z Redmond.

Statystyki - sierpień 2019 - NetMarketShareStatystyki - sierpień 2019 - NetMarketShare fot. screen ze strony NetMarketShare

>>> Oto aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane:

Zobacz wideo

Windows 7 wciąż trzyma się świetnie

Sierpniowy wynik Windowsa 10 to oczywiście ważny krok, jednak znacznie ciekawszy wydaje się rynkowy udział leciwego Windowsa 7. System ten miał premierę w lipcu 2009 roku, ma więc już ponad 10 lat. W dziedzinie nowych technologii to szmat czasu i ciężko oczekiwać, że Microsoft będzie rozwijał swój produkt wiecznie.

Wsparcie podstawowe dla "Siódemki" zakończyło się jeszcze w styczniu 2015 roku, a dziś "Siódemka" nie jest kompatybilna chociażby z pakietem Office 2019. Została też już "zapomniana" przez moderatorów oficjalnego forum Microsoftu. Prawdziwy koniec systemu nastąpi z kolei 14 stycznia 2020 roku, a więc już za nieco ponad 4 miesiące. Wtedy to Microsoft (niemal) całkowicie odetnie się od systemu, zamykając rozszerzone wsparcie dla użytkowników indywidualnych.

Tymczasem wygląda na to, że Windows 7 wciąż ma się świetnie. Sierpniowe statystki NetMarketShare wskazują, że pod kontrolą "Siódemki" pracuje dziś aż 30,34 proc. I choć system (powoli) traci udziały, to wciąż mowa o nawet kilkuset milionach komputerów, które w styczniu staną się idealnymi celami dla cyberprzestępców.

Statystyki - sierpień 2019 - NetMarketShareStatystyki - sierpień 2019 - NetMarketShare fot. screen ze strony NetMarketShare

Inne systemy ledwie widoczne na wykresie

Żadnym zaskoczeniem nie powinno być też to, że pozostałe systemy operacyjne niemal zupełnie się nie liczą. Na ostatnim stopniu podium znajdziemy oprogramowanie od Apple - Mac OS X 10.14 z udziałem równym 5,95  proc.

Dalej mamy Windows 8.1 z udziałem na poziomie 4,20 proc. System ten pomimo, że znacznie nowszy od lubianej "Siódemki" nigdy nie mógł trafić do dużego grona odbiorców. Ma jednak pewną grupę oddanych użytkowników, bo jego udział od kilku lat stale oscyluje wokół 4-6 proc. Tendencja jest jednak spadkowa (choć różnice z miesiąca na miesiąc są ledwie widoczne).

Czytaj też: Jedna z wersji Windows 10 straci wsparcie. Microsoft zmusi cię do aktualizacji

Więcej o:
Komentarze (22)
Windows 10 ma już połowę rynku. Ale leciwy Windows 7 wciąż ma się świetnie
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 10 razy 8

  Windows 10 ma nie JUŻ lecz DOPIERO połowę rynku.
  W ile lat po debiucie? ;-)

 • zartiepl

  Oceniono 7 razy 7

  Znalezione: Windows 10 jest jak dentysta na Dzikim Zachodzie: dobry, bo jedyny.

 • marko.s

  Oceniono 6 razy 6

  Nic dziwnego.
  Windows 10 powoli "zjada" starszych braci.
  Po darmowym upgrade z win 7,8 do 10 nie ma się co dziwić.
  Nie dziwi mnie mocna pozycja 7. Bardzo duża ilość maszyn które służą do pracy nie zabawy pracuje na bezproblemowym systemie na którym wszystko działa. No może z wyjątkiem DX12.

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 5

  Windows 10.
  Największe wymuszenie w dziejach.

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 10 razy 4

  Tyle tylko, że tu chodzi o PCty, a nie komputery w ogóle. Znakomitą większość rynku komputerów jako takich ma Linux (niezależnie od odmiany).

 • el.pistolero

  Oceniono 6 razy 4

  Czym tu się chwalić? Jest inny wybór?

  "Okres pomocy technicznej dla systemu Windows 7 skończy się 14 stycznia 2020 r".

 • wie wod

  Oceniono 3 razy 3

  Od wielu lat korzystam z programu Windows XP, dla którego wsparcie skończyło się kilka lat temu. I pomimo drobnych zacięć program nadal spisuje się dobrze i dla moich potrzeb (nie zarobkowych) jest wystarczający. Moim zdaniem Microsoft popełnił błąd nie rozwijając tego systemu a wdając się w wątpliwej jakości nowości.

 • kangurzyca13

  Oceniono 5 razy 3

  Z kazda wersja profesjonalne aplikacje gorzej w nim chodza . Przejscie z W7 na W8 bylo bolesne, ale 10 to juz zupelne dno.

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 3

  napiszcie cos o bublu poprawce do W10 z poczatku tego roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX