Windows 10 ma już połowę rynku. Ale leciwa "Siódemka" wciąż ma się świetnie

Bartłomiej Pawlak
Niemal 51 proc. komputerów pracuje już pod kontrolą Windows 10 - wynika ze statystyk NetMarketShare. Świetnie trzyma się również stary, dobry Windows 7, który niebawem zostanie uśmiercony. Reszta systemów operacyjnych zupełnie się nie liczy.

Windows 10 na ponad połowie komputerów

Dokładnie 50,99 proc. komputerów pracuje już pod kontrolą Windowsa 10 - najnowszego systemu operacyjnego od Microsoftu. Tak wynika przynajmniej z opublikowanych właśnie statystyk NetMarketShare za sierpień. To pierwszy raz w historii, gdy popularna "Dziesiątka" przebija magiczną barierę 50 proc.

W lipcu Windows 10 notował gorszy wynik (48,86 proc.), a w czerwcu był na "zaledwie" 45,79 proc. komputerów na świecie. To pokazuje, jak szybko rośnie system giganta z Redmond.

Statystyki - sierpień 2019 - NetMarketShareStatystyki - sierpień 2019 - NetMarketShare fot. screen ze strony NetMarketShare

>>> Oto aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane:

Zobacz wideo

Windows 7 wciąż trzyma się świetnie

Sierpniowy wynik Windowsa 10 to oczywiście ważny krok, jednak znacznie ciekawszy wydaje się rynkowy udział leciwego Windowsa 7. System ten miał premierę w lipcu 2009 roku, ma więc już ponad 10 lat. W dziedzinie nowych technologii to szmat czasu i ciężko oczekiwać, że Microsoft będzie rozwijał swój produkt wiecznie.

Wsparcie podstawowe dla "Siódemki" zakończyło się jeszcze w styczniu 2015 roku, a dziś "Siódemka" nie jest kompatybilna chociażby z pakietem Office 2019. Została też już "zapomniana" przez moderatorów oficjalnego forum Microsoftu. Prawdziwy koniec systemu nastąpi z kolei 14 stycznia 2020 roku, a więc już za nieco ponad 4 miesiące. Wtedy to Microsoft (niemal) całkowicie odetnie się od systemu, zamykając rozszerzone wsparcie dla użytkowników indywidualnych.

Tymczasem wygląda na to, że Windows 7 wciąż ma się świetnie. Sierpniowe statystki NetMarketShare wskazują, że pod kontrolą "Siódemki" pracuje dziś aż 30,34 proc. I choć system (powoli) traci udziały, to wciąż mowa o nawet kilkuset milionach komputerów, które w styczniu staną się idealnymi celami dla cyberprzestępców.

Statystyki - sierpień 2019 - NetMarketShareStatystyki - sierpień 2019 - NetMarketShare fot. screen ze strony NetMarketShare

Inne systemy ledwie widoczne na wykresie

Żadnym zaskoczeniem nie powinno być też to, że pozostałe systemy operacyjne niemal zupełnie się nie liczą. Na ostatnim stopniu podium znajdziemy oprogramowanie od Apple - Mac OS X 10.14 z udziałem równym 5,95  proc.

Dalej mamy Windows 8.1 z udziałem na poziomie 4,20 proc. System ten pomimo, że znacznie nowszy od lubianej "Siódemki" nigdy nie mógł trafić do dużego grona odbiorców. Ma jednak pewną grupę oddanych użytkowników, bo jego udział od kilku lat stale oscyluje wokół 4-6 proc. Tendencja jest jednak spadkowa (choć różnice z miesiąca na miesiąc są ledwie widoczne).

Czytaj też: Jedna z wersji Windows 10 straci wsparcie. Microsoft zmusi cię do aktualizacji

Więcej o: