iPhone 11 Pro miażdży rywali wydajnością. Układ A13 Bionic nie ma sobie równych

Daniel Maikowski
iPhone 11 Pro to najwydajniejszy smartfon na rynku? Pierwszy test z aplikacji Geekbench zdaje się potwierdzać, że nowy układ A13 Bionic to wydajnościowy "potwór". Co ciekawe, wciąż nie wiemy, jaką ilością pamięci RAM dysponują nowe urządzenia Apple.
Zobacz wideo

Podczas wtorkowej prezentacji nowych iPhone'ów, Apple zapewniał, że zastosowany w tych urządzeniach układ A13 Bionic to najpotężniejsza jednostka CPU i GPU w historii urządzeń mobilnych. Choć mogło to zabrzmieć jak marketingowy slogan, to jednak w tej kwestii firmie z Cupertino można wierzyć na słowo.

AppleApple Apple

Procesory mobilne Apple już od wielu lat wyznaczają standardy wydajności dla całej branży i pozostawiają z tyłu najmocniejsze jednostki Qualcomma (Snapdragon), Samsunga (Exynos) oraz Huawei (Kirin). W zasadzie każdy kolejny iPhone z miejsca staje się najwydajniejszym smartfonem na rynku. To oczywiście zaleta nie tylko samego procesora, ale rownież optymalizacji systemu iOS, którego Apple jest twórcą.

Czytaj też: Czym różni się iPhone 11 od iPhone'a 11 Pro. Oto specyfikacja modeli

iPhone 11 Pro w GeekbenchiPhone 11 Pro w Geekbench fot. Geekbench

Geekbench. iPhone 11 miażdży rywali

Dlatego też nikogo nie powinny dziwić wyniki pierwszego testu iPhone'a 11 Pro w aplikacji Geekbench, która mierzy wydajność poszczególnych urządzeń. Smartfon Apple uzyskał w nim fenomenalny wynik - zarówno w pomiarze dla jednego rdzenia procesora (5 472 punkty), jak i wielu rdzeni (13 769 punktów).

iPhone 11 Pro okazał się więc mocniejszy od takich "bestii", jak Samsung Galaxy Note 10+ czy też ASUS ROG Phone 2. Honor smartfonów z Androidem może uratować jeszcze Huawei Mate 30 Pro z nowym układem Kirin 990, który Huawei zaprezentowało na targach IFA w Berlinie. Wydaje się jednak wątpliwe, aby nawet tak potężna jednostka jak nowy Kirin okazałą się wydajniejsza od układu  A13 Bionic.

iPhone 11 Pro ma "tylko" 4 GB pamięci RAM

W teście Geekbench uwagę przykuwa jednak nie tylko wynik osiągnięty przez iPhone'a 11 Pro, ale również przypisana mu ilość pamięci RAM. Z danych serwisu wynika, że nowy smartfon Apple ma zaledwie 4 GB pamięci operacyjnej. To zaskakująco mało. Dla porównania Galaxy Note 10+ dysponuje aż 8 GB RAM.

Oczywiście, tak jak już wspomniałem, siłą smartfonów Apple są nie tylko podzespoły, ale również bardzo dobra optymalizacja systemu iOS. iPhone'y zawsze dysponowały mniejszą ilością RAM niż konkurencyjne urządzenia z Androidem, a mimo to były od nich bardziej wydajne. W tym wypadku różnica wydaje się jednak zbyt duża, bo Geekbench sugeruje, że iPhone 11 Pro ma dwa razy mniej RAM-u niż Note 10+.

Czytaj też: Znamy ceny nowych iPhone'ów. Są absurdalnie wysokie

Apple nigdy nie chwali się tym, jaką ilością pamięci RAM dysponują iPhone'y, dlatego dopóki nowe telefony nie trafią do sprzedaży, dopóty trudno będzie zweryfikować, czy informacje na temat pamięci RAM z testu Geekbench są prawdziwe, czy też doszło w tym miejscu do pomyłki (co już się przecież zdarzało).

Z informacji, które w czwartek przekazał znany amerykański bloger technologiczny Steve H.McFly wynika, że iPhone 11 Pro dysponuje 6 GB RAM, a 4 GB to ilość pamięci operacyjnej w "zwykłym" iPhonie 11. To miałoby większy sens, gdyż ubiegłoroczne iPhone'y dysponowały 4 GB RAM (XS) oraz 3 GB RAM (XR).

Więcej o: