Szwajcaria: Tysiące osób protestują przeciwko wprowadzeniu sieci 5G. Boją się o swoje zdrowie

Tysiące ludzi zaprotestowało przed siedzibą parlamentu Szwajcarii w Bernie w sprawie wprowadzenia technologii 5G. Demonstranci obawiają się, że nowa technologia może mieć wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz na środowisko.
Zobacz wideo

Jak podaje portal techspot.com operatorzy telekomunikacyjni w Szwajcarii rozpoczęli instalację anten kompatybilnych do sieci 5G na początku tego roku. Od tego momentu społeczeństwo kraju podzieliło się na zwolenników nowej technologii, którzy uważają jej wprowadzenie za konieczne dla rozwijającej się gospodarki, oraz przeciwników, którzy obawiają się promieniowania elektromagnetycznego transmitowanego przez anteny.

Szwajcarzy sprzeciwiają się wprowadzeniu technologii 5G. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie

W weekend przed siedzibą parlamentu Szwajcarii w Bernie tysiące ludzi protestowały przeciw wprowadzeniu sieci 5G. Przeciwnicy nowej technologii są zdania, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez nowe anteny stwarza niespotykane dotąd zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska, w porównaniu z poprzednimi technologiami telekomunikacyjnymi.

Protesty oraz petycje okazały się na tyle skuteczne, że w Genewie, Vaud, Fryburgu i Neuchatel odroczono budowę anten, a Szwajcarska Federacja Lekarzy wydała ostrzeżenie oraz zalecenie zbadania nowej technologii i jej wpływu na ludzi. Rząd powołał również grupę ekspertów, której zadaniem jest ocena ryzyka związanego z wprowadzeniem technologii. Wyniki mają być znane do końca tego roku.

5G to technologia mobilna piątej generacji znacząco poszerzająca możliwości dla jej użytkowników (np. znacznie szybszy przesył danych). Przeciwnikami wprowadzenia tej sieci są m.in. Stany Zjednoczone, które obawiają się, że superszybka technologia pozwoli Pekinowi szpiegować w krajach, w których pojawią nowe anteny. Częstotliwość 5G została przydzielona w Szwajcarii trzem operatorom: Swisscom, Sunrise i Salt. Od lutego do lipca na terenie całego kraju rozmieszczone zostały 334 anteny sieci 5G. Według reklam inwestorów, dzięki nowej technologii nie będzie już problemów z połączeniami telefonicznymi lub korzystaniem z internetu w miastach, na wsiach, a nawet w regionach górskich.

Więcej o:
Komentarze (48)
Szwajcaria: Tysiące osób protestują przeciwko wprowadzeniu sieci 5G. Boją się o swoje zdrowie
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 24 razy 20

  > Przeciwnikami wprowadzenia tej sieci są m.in. Stany Zjednoczone
  Bzdura. Przecież u siebie wprowadzają. Są przeciwnikami chińskiego sprzętu a nie 5G.

 • hi2per

  Oceniono 9 razy 5

  JPRDL Tak to jest, gdy ludzie bez wykształcenia technicznego protestują przed czymś o czym nie mają pojęcia. Dla wiadomości co niektórych: Wasze komórki 4G przyklejone do ucha powodują więcej promieniowania od stacji BTS na maszcie.

 • piotr.grd

  Oceniono 13 razy 5

  Badania nad ewentualnymi negatywnymi skutkami powinny być jak najbardziej prowadzone PRZED wprowadzeniem jakiejkolwiek nowej technologii do powszechnego użytku. Nawet jeśli oznacza to odroczenie wprowadzenia technologii o wiele lat.

  Ile mniej byłoby szkody, gdybyśmy przebadali chociażby wpływ ołowiu w benzynie (którym truliśmy się jeszcze do lat 90-tych) PRZED uruchomieniem masowej produkcji samochodów, nie wspominając w ogóle o pokuszeniu się o zbadanie wpływu milionów silników spalinowych na miasta, smog itd. Oczywiście, oznaczałoby to, że o wiele później do powszechnego użytku weszłyby samochody, ale jeśli byłyby wskutek tego lepsze, mniej trujące, to osobiście w pełni zaakceptowałbym sytuację, że przez kilkadziesiąt lat od wynalezienia widziałbym jedynie wozy straży pożarnej i karetki pogotowia z silnikami spalinowymi, a do użytku masowego, prywatnego, handlowego wchodziłyby dopiero po dogłębnym przebadaniu i udoskonaleniu technologii i skutków jej oddziaływania.

  Co to jest kilkadziesiąt lat opóźnienia w rozwoju w skali tysięcy lat istnienia ludzkości? Tyle co nic. A o ile lepiej, mniej szkodliwie moglibyśmy się w taki sposób rozwijać (choć wolniej). Duża w tym wina nakierowania na zysk, najlepiej szybki zysk, w większości przypadków bez myślenia o długofalowych skutkach.

 • coolheaded

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę, że w Polsce jest mnóstwo zwolenników wprowadzania technologii bez jest testowania. Co więcej, zaczynają się "żarciki" pod adresem Szwajcarów. Jak odmówili w referendum brania kasy za darmo (w ramach tzw. "gwarantowanego dochodu"), to pochwałom na forum nie było końca. Teraz to "ciemnogród". Serio ?
  Moe warto najpierw przebadać technologię. Sprawdzić jej wpływ na organizmy żywe, środowisko naturalne (bez sponsorowania badań przez zainteresowane firmy, lobbystów).

 • crusaderbin

  Oceniono 8 razy 2

  Udowodniono, że 5G jest bezpieczniejsze niż 4G, które z kolei jest bezpieczniejsze niż 3G, które ma największą przenikalność... Zresztą żadne z tych pasm nie ma promieniowania jonizującego, które dopiero jest szkodliwe. Ludzie tak jak z atomem, nie wiedzą NIC na dany temat, a prostestują. Czysta głupota.

 • autonomy

  Oceniono 11 razy 1

  Moi dziadkowie zasłaniali na noc telewizor ręcznikiem, bo ponoć promieniował, ale przetłumaczenie im, że nic tam nie promieniuje było niczym grochem o ścianę. Podobnie jest z protestującymi, nie bo nie i koniec, kury mowio, że jajków znosić nie bedo i zgody nie bedzie.

 • sirius_philips

  Oceniono 2 razy 0

  O jaki ciemnogród! Przecież wszystko, ABSOLUTNIE wszystko co postępowe, nowe, trendy jest ZAWSZE tylko i wyłącznie dobre, dla każdego od Bobika po Alę i całą cywilizajcę. Jak oni smią nie ŁYKAĆ jak młode pelikany wszystkiego co Zachód ma do zaoferowania? Zaściankowe zacofańce! Nasłać tam brygady spod tęczowej flagi zaraz ich ścieżki naprostują tym prymitywom góralskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX