Kosmos. Odkryto 20 nowych księżyców Saturna. Można im nadać nazwę w konkursie

Astronomowie odkryli aż 20 nowych księżyców wokół Saturna. Oznacza to, że ma on teraz najwięcej naturalnych satelitów spośród planet Układu Słonczego. Do 6 grudnia trwa konkurs, w którym można nadać księżycom nazwę.
Zobacz wideo

Nowe księżyce Saturna zostały zaobserwowane przez zespół Scotta S. Shepparda z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. O znalezisku doniosło w poniedziałek Minor Planet Center, podlegające pod Międzynarodową Unię Astronomiczną. Do badań użyto japońskiego teleskopu Subaru na Manua Kea na Hawajach. 

Saturn z rekordową liczbą księżyców

Saturn stał się tym samym rekordzistą pod względem liczby księżyców. Po jego orbicie krążą 82 satelity - trzy więcej niż wokół Jowisza. Nowych księżyców nie było łatwo wypatrzyć, ponieważ każdy z nich ma zaledwie około 5 km średnicy. Trzy z nich w krążą w tym samym kierunku co Saturn, pozostałych 17 ma kierunek odwrotny do ruchu planety.

Jeden z księżyców znajduje się rekordowo daleko od Saturna i na okrążenie planety potrzebuje około trzech lat. Te które znajdują się bliżej orbity Saturna, pełnego obiegu planety dokonują w ciągu dwóch lat. Odkrycie to pozwala wnioskować co do tego, jak powstawał Układ Słoneczny i jego planety, ponieważ nowe księżyce utworzyły się już po tym, jak Saturn w pełni się uformował. Podobne grupy zewnętrznych księżyców zostały odkryte na orbicie Jowisza. Według naukowców satelity te mogą się ze sobą gwałtownie zderzać.  

Księżycom Saturna można nadać nazwę 

Kosmos jest pełen różnych obiektów a konieczność ich nazwania czasami przyprawia naukowców o ból głowy. Sheppard postanowił więc oddać tę przyjemność w ręce fanów astronomii z całego świata. Pierwszy raz zrobił to w zeszłym roku, gdy odkrył tuzin księżyców wokół Jowisza i pięć z nich pozwolił nazwać internautom. Tym razem jest szansa nazwać wszystkie nowe odkrycia Shepparda. 

Powstał z tej okazji nawet specjalny profil na Twitterze. Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba oznaczyć profil @SaturnLunacy we wpisie, opatrzyć go hasztagiem #NameSaturnMoons i przedstawić swoją propozycję. Co ważne, nazwa musi być imieniem któregoś z gigantów z mitologii nordyckiej, galickiej lub Inuitów (eskimoskiej). Twórcy zachęcają, by do propozycji załączać wizualizację, grafiki, zdjęcia czy nawet filmiki.  

Więcej o: