Z Google Play znikają aplikacje, które umożliwiają zaciąganie wysoko oprocentowanych pożyczek

Google wprowadza zmiany i nie ma zamiaru ułatwiać zaciągania bardzo wysoko oprocentowanych pożyczek. Z Google Play usuwane są aplikacje, które w rozumieniu amerykańskiego prawa można określić jako lichwę. Pożyczkodawcy protestują przeciwko tym działaniom.

Google nie chce, by w ich sklepie z aplikacjami pojawiały się programy, dzięki którym można zaciągnąć kredyt na bardzo niekorzystnych warunkach. W sklepie Google Play można było znaleźć bardzo dużo takich aplikacji, ale wprowadzone przez giganta zmiany usunęły je. Co więcej, nie będzie możliwości, by takie aplikacje pojawiły się na platformie w przyszłości. Google zadbał o to, dzięki odpowiednim zapisom w regulaminie: 

W Stanach Zjednoczonych nie zezwalamy na aplikacje oferujące kredyty konsumpcyjne o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) wynoszącej 36 proc. lub więcej. Aplikacje do kredytów konsumpcyjnych w USA muszą wyświetlać maksymalne RRSO obliczone zgodnie z ustawą TILA (Truth in Lending Act). Te zasady dotyczą aplikacji bezpośrednio oferujących kredyty lub służących do zdobywania potencjalnych klientów oraz tych, które łączą klientów indywidualnych z zewnętrznymi pożyczkodawcami. 

W Google Play nie mogą się więc pojawiać kredyty konsumpcyjne, które wymagają spłaty całości zobowiązania w ciągu maksymalnie 60 dni od udzielenia pożyczki (które firma określa jako “krótkoterminowe kredyty konsumpcyjne”). Aplikacje, umożliwiające zaciąganie kredytów konsumpcyjnych muszą zawierać w metadanych konkretne informacje: 

  • Minimalny i maksymalny okres spłaty. 
  • Maksymalna rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która zwykle obejmuje odsetki, opłaty i inne roczne koszty, lub podobna stopa oprocentowania obliczona zgodnie z lokalnymi przepisami prawa. 
  • Modelowy przykład całkowitego kosztu kredytu wraz ze wszystkimi obowiązującymi opłatami 

Google banuje aplikacje “lichwiarskie”, a pożyczkodawcy protestują 

Nie trzeba było długo czekać na reakcję środowiska. Firmy zajmujące się udzielaniem takich pożyczek zaznaczają, że działają całkowicie legalnie i nikogo nie krzywdzą. Dodają też, iż wiele osób korzystało z takiego kredytu, by wyjść z tarapatów. 

Zobacz wideo
Więcej o: