Pierwszy kosmiczny spacer dwóch kobiet. NASA transmitowała akcję na YouTubie

Po raz pierwszy na kosmiczny spacer udały się dwie kobiety. Ich zadaniem było dokonanie potrzebnej naprawy. Całą akcję NASA pokazywała na YouTubie.
Zobacz wideo

18 października 2019 roku odbył się pierwszy kosmiczny spacer dwóch kobiet. W akcji brały udział Christina Koch i Jessica Meir z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dla obu kobiet było to ważne i historyczne wydarzenie. Astronautki podkreśliły, że wiele osób czerpie motywację z historii inspirujących ludzi, a ona same mają do opowiedzenia ważną historię.

NASA. Pierwszy spacer dwóch kobiet w przestrzeni kosmicznej

Na stacji ISS odbyło się łącznie 221 kosmicznych spacerów. Są one fizycznie wymagające, najczęściej brali w nich udział mężczyźni. Na ISS jest jednak coraz więcej kobiet, więc także i one w końcu zaczęły wychodzić w przestrzeń kosmiczną, ale akcja Koch i Meir była pierwszym wspólnym wyjściem dwóch kobiet.

Pierwszy spacer dwóch kobiet miał się odbyć w marcu. Ostatecznie trzeba było go odwołać, ze względu na brak kombinezonów w odpowiednich rozmiarach.

Druga próba zakończyła się sukcesem. Astronautki podczas spaceru miały za zadanie naprawę regulatora ładowania i rozładowania baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wymiana trwała 7 godzin i 17 minut. Prace zakończyły się sukcesem, a całą akcję naprawczą można obejrzeć na YouTubie.

 

NASA już zapowiedziała kolejną kobiecą misję. W programie powrotu na księżyc Artemida w załodze znajdzie się astronautka. Misja miałaby wylądować na Srebrnym Globie w 2024 roku.