SI. Mało kto chce jeździć autonomicznymi samochodami. Sztuczna inteligencja przeraża Polaków

Raport NASK dot. sztucznej inteligencji wskazuje, iż Polacy boją się, że technologia pozbawi ich pracy. Przeraża ich także wizja samochodów autonomicznych. Mimo to duża część rodaków dostrzega również korzyści płynące z zastosowania SI.

Raport z badań społecznych NASK dotyczy sztucznej inteligencji w społeczeństwie i gospodarce. Jego wyniki wskazują, że aż 90 proc. Polaków wie czym jest SI i jest świadoma, że może poprawić ona m.in. nasz komfort życia, bezpieczeństwo w pracy i sieci. 34 proc ankietowanych uważa, iż SI sprawi, że będzie żyło nam się lepiej, a 33 proc. jest zdania, iż tego rodzaju technologia uchroni nas przed cyberatakami.O tym, że sztuczna inteligencja przyczyni się do zmniejszania liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy było przekonanych 32,7 proc osób. Mniejszy procent ludzi, bo 30,3 proc. myśli, iż SI sprawi, że usługi i produkty będą bardziej dostosowane do potrzeb klientów. Jest to o tyle zaskakujące, że personalizacja jest jednym z najbardziej powszechnych obszarów, w których stosowane są algorytmy oparte na uczeniu maszynowym.

Ponad połowa Polaków nie wsiadła by do samochodu kierowanego przez SI

Polacy wyrażają też obawy w związku z technologią. Do autonomicznego samochodu wsiadłoby zaledwie 40 proc. badanych, ale jedynie 7 proc. zrobiłoby to bez wahania. Jeszcze mniej osób byłoby w stanie zaufać sztucznej inteligencji w przypadku usług medycznych. Tylko 14,6 proc. Polaków powierzyłoby leczenie technologii oparte na SI, gdyby ta miała zastąpić lekarza. Niechęć rodacy odczuwają także do korzystania z porad SI przy podejmowaniu osobistych decyzji, szczególnie sfery emocjonalno-psychicznej. Tylko 8 proc. badanych zdecydowały by się na pomoc SI. Mimo to prawie co trzeci respondent jest chętny na zastąpienie nauczycieli dzieci i młodzieży technologią opartą na sztucznej inteligencji.

60,5 proc. Polaków wyraża obawy odnośnie prywatności i uważa, że rozwój technologi maszynowego uczenia narazi obywateli na ciągłe śledzenie. 37,7 proc. boi się za to cyberataków. Oznacza to, że takich osób jest więcej, niż tych, które twierdzą, że SI zwiększy nasze bezpieczeństwo. 22,4 proc. boi się z kolei, że sztuczna inteligencja sprawi, iż na rynku będzie mniej atrakcyjnych miejsc pracy. 40 proc twierdzi też, że wzrośnie bezrobocie. Przy tych wszystkich obawach, Polacy uważają, że technologia sztucznej inteligencji powinna być regulowana przez parlament (53,7 proc.) oraz przez organizacje międzynarodowe (48,9 proc).

Więcej o: