SI. Mało kto chce jeździć autonomicznymi samochodami. Sztuczna inteligencja przeraża Polaków

Raport NASK dot. sztucznej inteligencji wskazuje, iż Polacy boją się, że technologia pozbawi ich pracy. Przeraża ich także wizja samochodów autonomicznych. Mimo to duża część rodaków dostrzega również korzyści płynące z zastosowania SI.

Raport z badań społecznych NASK dotyczy sztucznej inteligencji w społeczeństwie i gospodarce. Jego wyniki wskazują, że aż 90 proc. Polaków wie czym jest SI i jest świadoma, że może poprawić ona m.in. nasz komfort życia, bezpieczeństwo w pracy i sieci. 34 proc ankietowanych uważa, iż SI sprawi, że będzie żyło nam się lepiej, a 33 proc. jest zdania, iż tego rodzaju technologia uchroni nas przed cyberatakami.O tym, że sztuczna inteligencja przyczyni się do zmniejszania liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy było przekonanych 32,7 proc osób. Mniejszy procent ludzi, bo 30,3 proc. myśli, iż SI sprawi, że usługi i produkty będą bardziej dostosowane do potrzeb klientów. Jest to o tyle zaskakujące, że personalizacja jest jednym z najbardziej powszechnych obszarów, w których stosowane są algorytmy oparte na uczeniu maszynowym.

Ponad połowa Polaków nie wsiadła by do samochodu kierowanego przez SI

Polacy wyrażają też obawy w związku z technologią. Do autonomicznego samochodu wsiadłoby zaledwie 40 proc. badanych, ale jedynie 7 proc. zrobiłoby to bez wahania. Jeszcze mniej osób byłoby w stanie zaufać sztucznej inteligencji w przypadku usług medycznych. Tylko 14,6 proc. Polaków powierzyłoby leczenie technologii oparte na SI, gdyby ta miała zastąpić lekarza. Niechęć rodacy odczuwają także do korzystania z porad SI przy podejmowaniu osobistych decyzji, szczególnie sfery emocjonalno-psychicznej. Tylko 8 proc. badanych zdecydowały by się na pomoc SI. Mimo to prawie co trzeci respondent jest chętny na zastąpienie nauczycieli dzieci i młodzieży technologią opartą na sztucznej inteligencji.

60,5 proc. Polaków wyraża obawy odnośnie prywatności i uważa, że rozwój technologi maszynowego uczenia narazi obywateli na ciągłe śledzenie. 37,7 proc. boi się za to cyberataków. Oznacza to, że takich osób jest więcej, niż tych, które twierdzą, że SI zwiększy nasze bezpieczeństwo. 22,4 proc. boi się z kolei, że sztuczna inteligencja sprawi, iż na rynku będzie mniej atrakcyjnych miejsc pracy. 40 proc twierdzi też, że wzrośnie bezrobocie. Przy tych wszystkich obawach, Polacy uważają, że technologia sztucznej inteligencji powinna być regulowana przez parlament (53,7 proc.) oraz przez organizacje międzynarodowe (48,9 proc).

Więcej o:
Komentarze (27)
Mało kto chce jeździć autonomicznymi samochodami. Sztuczna inteligencja przeraża Polaków
Zaloguj się
 • dryfulec

  Oceniono 12 razy 10

  Nie mogę się doczekać AI w naszym życiu. Chodzę po ulicach, sklepach, przejściach, przystankach i wolę zdecydowanie sztuczną inteligencję od tej żywej, którą napotykam.

 • sabaton128

  Oceniono 15 razy 7

  Ja nie moge sie doczekać czasów, kiedy zabronione bedzie samodzielne prowadzenie pojazdów na publicznych drogach i wszystkimi autami będzie sterować SI. Będzie przyjemniej, szybciej i BEZPIECZNIEJ! A dla amatorów jazdy będą wydzielony tereny, tak samo jak np. chodzi się strzelać na strzelnicę.

 • deco.derr

  Oceniono 8 razy 6

  Chlop nie boi sie tylko cepa .

 • pm7303

  Oceniono 2 razy 2

  samochód autonomiczny? w tym zacofanym kraju, wielu kierowców (łącznie z zawodowymi) uważa że manualna skrzynia biegów jest lepsza od 'automatu', więc o jakiejś bardziej zaawansowanej automatyce, nie ma co w ogóle wspominać

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 2

  Polacy naturalna inteligencja tez nie grzesza bo wybrali PiS.

 • jac_l_w

  Oceniono 1 raz 1

  Nawet pobieżna analiza wyników wskazuje, że te 90% w zasadzie nie ma pojęcia o sztucznej inteligencji - tak jak piszący o niej "dziennikarze technologiczni" z dyplomami wyższych szkół turystyczno-gastronomicznych.

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  jazda autonomicznym samochodem w polsce?

  to w korku do odmu bym jechal 3 godizny nie pol

  pomylscie
  ot taki samochod autonomiczny bedzie zachowywal bezpieczna odleglosc przed pojazdem poprzedzajacym
  ilu cwaniakow wykorzysta ta luke i sie wcisnie? i wtedy ten samochod autonomiczny bedzie musial zwalniac zeby znow ta bezpieczna odleglosc zrobic i wtedy kolejny cwaniak wjedzie i tak w kolko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX