Wystartowała spod wody, przeleciała nad Rosją i trafiła w Kamczatkę. Nagranie testu Buławy

Rosjanie dokonują ostatnich testów nowego atomowego okrętu podwodnego Kniaź Władimir. To pierwsza jednostka zmodernizowanego typu Borej-A, który ma być filarem morskiej części rosyjskiej triady jądrowej przez większość wieku. Okręt pierwszy raz użył swojego głównego uzbrojenia - rakiety balistycznej Buława.

Test przeprowadzono w środę nad ranem. Okręt odpalił rakietę zanurzony w Morzu Białym. Z jednego z 16 silosów pocisk został wypchnięty przez gaz pod dużym ciśnieniem, który następnie uformował wokół niego bąbel. W nim rakieta pokonała około 20-30 metrów wody, wyskoczyła nad nią i uruchomiła silniki.

Po odrzuceniu trzech kolejnych stopni z silnikami Buława wyleciała wysoko ponad granicę kosmosu i z prędkością ponad 20 tysięcy km/h podążyła ku Kamczatce. Znajduje się tam poligon Kura, tradycyjny cel dla niegdyś radzieckich, a dzisiaj rosyjskich rakiet balistycznych. Niesprecyzowana liczba głowic ćwiczebnych, uwolnionych jeszcze w kosmosie przez ostatni stopień rakiety, miała trafić w cel na poligonie.

Zobacz wideo

Najważniejsze okręty Rosji

Był to pierwszy taki test w wykonaniu okrętu Kniaź Władimir, który jest czwartym typu Borej. Różni się jednak dość istotnie od trzech poprzednich. Zaczęto je projektować jeszcze w czasach ZSRR, ale ze względu na jego rozpad oraz późniejszą zapaść finansową Rosji na dobre zaczęto budować dopiero w tym wieku. Oznaczało to, że wiele rozwiązań i technologii w nich zastosowanych miała już nowsze odpowiedniki. Oryginalny "Projekt 955" został więc zmodyfikowany i kolejne jednostki typu Borej są już nazywane "projektem 955A" lub Borej-A.

W różnych stadiach budowy są już cztery kolejne jednostki zmodernizowanego typu. Dwie kolejne są planowane. Daje to łącznie dziesięć okrętów typów Borej lub Borej-A. Ostatnie mają wchodzić do służby pod koniec przyszłej dekady. Każdy ma kosztować blisko miliard dolarów. To największy i najważniejszy program modernizacji floty Rosji.

Jednostki typu Borej mają być jedynymi rosyjskimi atomowymi okrętami podwodnymi z rakietami balistycznymi uzbrojonymi w głowice jądrowe. Będą stanowiły morską część rosyjskiej triady atomowej przez większość XXI wieku.

Więcej o:
Komentarze (284)
Test rosyjskiej rakiety balistycznej. Buława wystartowała z okrętu podwodnego
Zaloguj się
 • jantarski11

  Oceniono 55 razy 35

  U nich buława u nas kropidło. Wyścig zbrojeń trwa . A jak podwiesimy kropidła pod f- 35 to i buława nie pomoże.

 • Jan Kot

  Oceniono 32 razy 18

  My mamy setki kapelanów uzbrojonych w kropidła. Koszty które ponosimy na kościół są najwyższe na świecie. Mamy się czym pochwalić.

 • log182

  Oceniono 38 razy 18

  Jaką minister Błaszczak ma odpowiedź? Czym się pochwali?
  Nowym czołgiem PT-Kropidło 2A ?
  Czy systemem p-lot Jarosław Polskęzbaw?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 25 razy 17

  Może nie całkiem à propos, ale o radzieckich rakietach balistycznych.
  Na dyżrce w bunkrze obok silosów z rakietami trwa libacja.
  Po pomieszczeniu i okolicach uwija się sprzątaczka ze szczotką.
  Nagle "pani sprzątająca" wbiega do dyżurki z krzykiem:
  - Towarzyszu dowódco, szczotka wpadła mi w dół do pomieszczenia sterującego, uderzyła w pulpit, coś zaszumiało i poleciało...
  - No, pokażcie towarzyszko, w co ta szczotka uderzyła.
  - O tam koło tego trzeciego czerwonego guzika.
  - No to ch.j z nią, dowódca machnął ręką.
  - Ze szczotką?
  - Nie, z Holandią!

 • as31

  Oceniono 26 razy 16

  No to teraz ruszymy z projektowaniem (i w przyszłości - nawet z produkcją !) średniej klasy samochodu osobowego. A może jeszcze - własnej produkcji zmywarka do naczyń?

 • gj61

  Oceniono 25 razy 13

  A w Polsce....
  Zamówiono nowe różańce dla wojska.
  Odnowiono kaplice.
  Zakupiono nowe polowe ołtarzyki wraz z odpowiednimi limuzynami dla obsługi.
  Amen.
  PS. Maciorewicz dostał kolejne wytyczne z Rosji dot. zakupów dla polskiej armii. Kapelanów

 • pavise

  Oceniono 21 razy 11

  Może i Rosja ma kilkanadsiesiat tysięcy komandosów, ale to my mamy nasza pancerna pięść, w postaci kilkudziesięciu plutonów opancerzonych kapelanów polowych model JPII . To niweluje jakakolwiek przewagę Rosji.

 • steven1968

  Oceniono 24 razy 10

  Przed 2 wojną św. też byli w NASZYM nieszczęsnym kraju znawcy , którzy bagatelizowali ośmieszali potencjał militarny sąsiadów prężąc muskuły i powołując się na niezawodność zachodnich przyjaciół ! Dzięki nim 6 mln. Polaków straciło życie ! Czy chcemy , czy nie Rosja jest potęgą militarną , gospodarczą i techniczną mimo wielu restrykcji ze strony naszego ,,zbawiciela,, zza oceanu , któremu budujemy bazę za miliardy dolarów ! Te wszystkie podchody , mogą zamienić w pył nasz kraj w kilka minut ! TAKA jest prawda ! Niestety do matołów to nie dociera !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX