Kosmos. Asteroida większa od Pałacu Kultury przeleci blisko Ziemi. NASA: nie ma się czego bać

Ogromna asteroida przeleci koło Ziemi już 20 listopada. Tak blisko naszej planety nie znajdzie się przez kolejne 200 lat. NASA informuje jednak, że nie jesteśmy na jej kursie kolizyjnym i nie mamy czego się obawiać. Kosmos w okolicach naszej planety ma 900 większych asteroid.
Zobacz wideo

- W nocy z 20 na 21 listopada koło Ziemi przeleci asteroida (481394) 2006 SF6 - podaje Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (CNEOS) NASA. Jej średnica może wynosić od 280 do 619 metrów. Oznacza to, że jest większa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ziemię minie w odległości 0,028 jednostki astronomicznej (1 jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca), co kwalifikuje ją wedle standardów NASA, jako obiekt "potencjalnie groźny”. Za takie uznawane są ciała niebieskie, które mijają naszą planetę w odległości mniejszej niż 0,05 jednostki astronomicznej oraz mają średnicę przekraczającą 140 metrów średnicy.

NASA informuje, że gigantyczna asteroida nie jest zagrożeniem dla Ziemi

Astronomowie z NASA zapewniają, że naszej planecie nie grozi zderzenie z obiektem podobnej klasy w ciągu najbliższych 200 lat. Asteroidę (481394) 2006 SF6 odkryto 17 września 2006 roku. W okolicach Ziemi znalazła się ostatnio w lutym bieżącego roku. Z takim zbliżeniem do Błękitnej Planety, jakie nastąpi 20 listopada, nie będziemy mieli do czynienia w ciągu kolejnych 200 lat. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ona mijała nas w nadchodzących stuleciach. Kolejna podobna sytuacja nastąpi już rok później, w listopadzie 2020 roku. Tę asteroidę zalicza się do obiektów bliskich Ziemi, czyli takich, które znajdują się od naszej orbity w odległości nie większej niż 48 mln km oraz nie dalej od Słońca niż 194 mln km.

Nie powinniśmy być także przerażeni jej rozmiarem, gdyż do Ziemi zbliży się na odległość 4,3 mln km. Zderzenie z takim obiektem, byłoby globalną katastrofą, jednak w naszym Układzie Słonecznym znajduje się około 900 asteroid, które są jeszcze większe. Obiekt przemierza przestrzeń kosmiczną z prędkością 28,5 tys. km/h. Do Ziemi zbliży się na odległość 4,3 mln km.

Więcej o: