Od nowego roku nowe stawki za transmisję danych w roamingu. Będą obowiązywały w całej Europie

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że od 1 stycznia zmianie ulegną stawki za dodatkową transmisję danych w roamingu. Nowe ceny będą obowiązywały w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinie.
Zobacz wideo

Używanie telefonu, czy to do dzwonienia czy przeglądania internetu, od paru lat jest w Europie możliwe bez wydawania ogromnych kwot pieniędzy. W ramach tej zmiany można korzystać z własnego abonamentu bez ponoszenia dodatkowych opłat, które jeszcze parę lat temu były niesamowicie wysokie.

Zmiana miała ułatwić korzystanie z telefonu podczas okresowych podróży za granicę, ale wiele osób nadużywało nowych zasad i korzystało z karty i abonamentu ze swojego kraju, przebywając na terenie innego państwa. Koszty użytkowania sieci ponosi wtedy operator telefonii komórkowej, a takie postępowanie zostało uznane za nieuczciwe. Wprowadzono więc dokument FUP, czyli Politykę Uczciwego Korzystania. Wedle jej zapisów, po przekroczeniu limitów konieczna jest dopłata. W ten sposób ograniczono niestandardowe i niewłaściwe korzystanie z usługi roamingu na terenie Unii Europejskiej. Wysokość opłaty dodatkowej leży po stronie operatora, a ona podlega regulacjom prawnym.

Zmiana maksymalnej ceny za transmisję danych w roamingu

Urząd Komunika Elektronicznej poinformował w komunikacie, że maksymalna kwota dopłaty za transmisje danych wynikająca z Polityki Uczciwego Korzystania ulegnie zmianie od 1 stycznia 2020 roku. Od początku nowego roku cena za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu UE po naruszeniu FUP nie będzie mogła przekroczyć 15 zł netto, czyli 18,45 brutto.

Dostawcy są zobowiązani poinformować abonentów o tej zmianie. W tym celu muszą na swojej stronie internetowej opublikować nowy cennik najpóźniej miesiąc przed wejściem w życie nowych stawek. Klienci mają prawo wypowiedzieć umowę, jeśli nie zgadzają się na zaktualizowany cennik, informuje UKE. Wiążę się to jednak z koniecznością zwrotu ulgi przyznanej przy podpisywaniu umowy.

Więcej o: