BNP Paribas ostrzega przed oszustami. Oferowali ryzykowne inwestycje podszywając się pod bank

Polski oddział banku BNP Paribas ostrzega przed oszustami. W sieci pojawiła się strona internetowa podszywająca się pod bank, której twórcy żerowali na łatwowierności internautów. Bank podjął odpowiednie działania i radzi, aby oszustwa zgłaszać organom ścigania.

Bank BNP Paribas wydał właśnie oświadczenie, w którym wyjaśnia, że nie ma nic wspólnego z platformą paribagroup.com. Twórcy tej strony internetowej wykorzystywali wizerunek banku, by oferować m.in. inwestycje wysokiego ryzyka i obiecywać ogromne zyski. 

BNP Paribas ostrzega przed oszustami

Bank ostrzegł w komunikacie, że wspomniana platforma została stworzona przez niezwiązane z nim osoby i ma na celu wykorzystywanie podobieństwa. Logotypy stworzone przez oszustów łudząco przypominały oficjalne znaki BNP Paribas.

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami dotyczącymi platformy paribagroup.com informujemy, że serwis ten nie jest powiązany z BNP Paribas Bank Polska S.A., a prezentowane tam logo oraz nazwa serwisu mogą mieć na celu wykorzystanie istniejącego podobieństwa

- informuje na swojej stronie bank.

Platforma paribagroup.com oferowała m.in. inwestycje związane z rynkiem wymiany walut i oferowała dedykowane konto, na które należało przelać oszczędności. Mogła też prosić o skany dowodów tożsamości oraz zainstalowanie aplikacji, która może pozwolić na przejęcie kontroli nad komputerem.

Z pozyskanych informacji wynika, że konsultanci tego serwisu mogą zachęcać do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalne połączenie z urządzeniem klienta. W rzeczywistości programy tego typu pozwalają oszustom na przejęcie kontroli nad komputerem, a co za tym idzie uzyskaniem dostępu do wrażliwych danych. Poszkodowani mogą być również proszeni o przesłanie skanu dokumentu tożsamości za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że pozyskane dokumenty mogą być wykorzystane do wyłudzeń kredytów w bankach lub instytucjach finansowych oferujących pożyczki

- czytamy w oświadczeniu.

Bank radzi zgłaszać oszustwa policji

BNP Paribas dodało też, że podjęło działania w celu zablokowania strony oszustów i faktycznie - dziś na stronę serwisu nie da się już wejść. Bank dodał także, że planuje podjęcie "kroków prawnych przewidzianych polskim prawem".

Radzi również osobom, które uwierzyły twórcom platformy i dały się oszukać, aby niezwłocznie zgłaszać sprawę organom ścigania. Dodatkowo osoby, które zauważyły na swoich rachunkach nieautoryzowane transakcje powinny jak najszybciej zgłosić to do swojego banku.

BNP Paribas przypomina o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z jakichkolwiek usług finansowych oferowanych przez internet. Poleca, aby dokładnie zweryfikować wiarygodność firmy oferującej dany produkt czy usługę. Dodaje też, aby nie otwierać maili, załączników i instalować aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.

Więcej o:
Komentarze (4)
BNP Paribas ostrzega przed oszustami. Oferowali ryzykowne inwestycje podszywając się pod bank
Zaloguj się
 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 6 razy 2

  BNP Paribas sam jest oszustem. Właśnie ściągnął mi 50 zł opłaty za wyciąg 11/2019, który sam sobie wygenerowałem online :-( Oczywiście nikt nic nie wie, system wywala się w ciągu 3-5 minut, a doradca od końca października jest nieuchwytny.
  Zaczynam wierzyć w te widelce ;-)

 • ks-t

  0

  Ostrzehga przed oszustami a sami też tacy sobie. Wystartowałem, ja i ona w promocji, przez trzy miesiące wypełniałem jej warunki a tu klops, nagrody nie ma. Reklamacja to horror. Odsyłanie na nieistniejące adresy e-mailowe, a potem nabieranie wody w usta. Po wielu reklamacjach odpio=isali, nie ,bo nie. Trzeba było płącić miesiąc wcześniej, z=co z tytułu daty przysłania kerty było niemal niemożliwe. A oprócz rego dołożyli kartę "otwrtą na Świat", płatną co miesiąc 10 zł, tyle że poza drobną płątnościa w Euro nie działała na PIN w Europie i w ogóle w USA. Musiałem wymówić umowę, choć okradli mnie i żonę na ponad 800 zł. Szukajcie oszustów raczej u siebie.

 • miro600

  Oceniono 3 razy -1

  Bank radzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX