Poważna wpadka Google. Przeglądarka Chrome na Androida gubi dane użytkowników

Google zalicza poważną wpadkę. Nowa wersja przeglądarki Google Chrome na urządzenia z Androidem "zgubiła" dane użytkowników. Firma wstrzymała już feralną aktualizację.
Zobacz wideo

Jeśli niedawno dokonałeś aktualizacji przeglądarki Google Chrome na swoim smartfonie i od tego czasu urządzenie zaczęło się zachowywać "dziwnie", to nie jesteś sam. Okazuje się, że w nowej wersji przeglądarki (79) pojawił się błąd, który ma wpływ na to, jak działają inne aplikacje.

Poważny błąd Google Chrome. Użytkownicy stracili dostęp do danych

Winnym okazał się komponent WebView. Odpowiada on za renderowanie stron internetowych w innych aplikacjach systemu Android. W skrócie, wielu twórców aplikacji nie implementuje do nich własnego silnika odpowiedzialnego za treści sieciowe. Łatwiej jest bowiem skorzystać z gotowca, który dostarcza Google. Problem pojawia się wtedy, gdy z owym gotowcem stanie się coś złego.

I tak było w rzeczonym przypadku. W ramach aktualizacji, Google dokonał zmiany lokalizacji, w której przechowywane są dane z poszczególnych witryn. Twórcy Chrome'a dokonali jednak tej operacji w tak niefortunny sposób, że przeglądarka nie jest w stanie namierzyć owych danych.

Efekt? Aplikacje na Androida, które korzystają z komponentu WebView, zaczęły zachowywać się tak, jakbyśmy uruchomili je pierwszy raz. Straciły bowiem dostęp do danych, za przechowywanie których odpowiada Google Chrome. Oczywiście dane te nie rozpłynęły się w powietrzu. Ciągle znajdują się na urządzeniu/w chmurze. Nasze smartfony po prostu nie mogą ich odnaleźć.

Google wstrzymuje aktualizację i obiecuję poprawkę

Google zidentyfikował problem i wstrzymał proces aktualizacji Chrome do wersji 79. Teraz pracuje nad poprawką. Możliwości są dwie: poprawna migracja danych do nowej lokalizacji bądź cofnięcie zmian i powrót danych do starej lokalizacji. Na efekt tych działań poczekamy pewnie przez co najmniej kilka dni. Do tego czasu Google Chrome 79 będzie znajdować się w "zamrażarce". 

Aktualizacja Chrome do wersji M79 i komponentu WebView na urządzeniach z systemem Android została zawieszona po wykryciu problemu z WebView, z powodu którego dane aplikacji niektórych użytkowników nie były widoczne w tych aplikacjach. Dane aplikacji nie zostały utracone i będą w nich ponownie widoczne, jak tylko dostarczymy aktualizację w tym tygodniu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

– poinformowało nas biuro prasowe Google Polska.

Więcej o: