Pierwsze telewizory ze standardem 8K Ultra HD już w styczniu. Wiemy, kto dostał certyfikat

CTA we wrześniu ogłosiło logo oraz specyfikację rozdzielczości 8K Ultra HD. Wiemy już jaki producent jako pierwszy stworzył w tej technologii telewizor i uzyskał certyfikat. Urządzenia w tym standardzie powinny pojawić się już w styczniu.
Zobacz wideo

Portal flatpanelsHD podaje, że pierwszym producentem, którzy stworzył telewizor w standardzie 8K Ultra HD i uzyskał certyfikat od Consumer Technology Association, zostało LG. Pierwsze telewizory w tym standardzie, "prawdziwego 8K", zostaną pokazane podczas targów CES 2020 w Las Vega, które startują już 7 stycznia. Firma zapowiedziała, że wszystkie modele telewizorów 8K na 2020 roku mają posiadać CM (modulację kontrastu) na poziomie 90 procent. Na targach mają zostać pokazane modele z matrycą zarówno LCD, jak i OLED.

8K Ultra HD to najnowszy standard jakości obrazu jakie mogą mieć telewizory

CTA ogłosiło wymagania do 8K Ultra HD we wrześniu tego roku, publikując także logo standardu. Jak podaje HDTVPolska, aby uzyskać certyfikat telewizor musi zagwarantować jakość 7680 x 4320 pikseli w proporcjach 16:9 oraz 10-bitową głębię kolorów. Urządzenie musi być wyposażone w co najmniej jedno wejście HDMI 2.1 8K60p, zgodne z HDCP 2.2). To dopiero jednak początek, ponieważ konieczne jest zapewnienie obrazu w skanie progresywnym (bez przeplotu) z opcją wyświetlania w 24, 30 i 60 FPS-ach oraz 25 i 50 FPS dla regionów z 50Hz. Ponadto HDR, RGB i luminacja YCBR muszą odpowiadać ITU-R BT.2100. Ostatnie sprawa to najistotniejszy współczynnik modulacji kontrastu, który musi wynosić co najmniej 50 procent.

Jest to najtrudniejszy parametr do uzyskania, który może przeszkodzić wielu producentom w uzyskaniu certyfikatu. Można jednak także próbować uzyskać taki dokument w dwóch innych organizacjach: 8K Association oraz DigitaEurope, z tym, że druga z nich korzysta z wytycznych CTA.

Więcej o:
Komentarze (24)
Pierwsze telewizory ze standardem 8K Ultra HD już w styczniu. Wiemy, kto dostał certyfikat
Zaloguj się
 • lekarzzewsi

  Oceniono 10 razy 10

  8K? Nawet 4K nikt, naprawdę, nie potrzebuje. A przygłupy i tak będą nagrywać komórkami filmy w pionie...

 • esobrio

  Oceniono 5 razy 5

  Mogą robić nawet 64K SuperHiper HD, ale dopóki jedynym dostępnym sygnałem do wyświetlania w takiej rozdzielczości będą specjalnie przygotowane materiały demo, to kupowanie tego w nadziei na polepszenie jakości sygnału TV jest bezcelowe.

 • rave8

  Oceniono 6 razy 2

  Każdy sprzęt elektroniczny powinien mieć gwarancje na 10 lat ustawowo bez wyjątku, wówczas skończyłyby się banialuki w stylu hiper-super funkcje.
  Realnie 30 lat temu tworzono takie sprzęty. Do dziś mam stary kineskopowy Tv który działa i sokowirówkę firmy Mesko. Chodzi jak czołg, ale mieli wszystko. Skoro dało się 30 lat temu wyprodukować sprzęt na co najmniej 30 lat użytkowania to dziś też się da. Tyle , ze trzeba kopnąć producentów i zmusić do uczciwości, a nie do wciskania bajerów i oszukiwania konsumenta.

 • Miki Miki

  Oceniono 1 raz 1

  8K?? Zróbcie porządek z tą telewizją a'la HD skalowaną z 720p. Później pomyślcie o transmisji w 4K, a później może kupię następny telewizor w zależności od nadawanych w nim treści.

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  No to znowu muszę zmienić telewizor!
  Kupiłem plazmę,
  potem HD Ready,
  potem Full HD,
  potem 3D,
  potem lepsze 3D,
  potem 4k,
  potem smart TV,
  a teraz...
  ...
  ...nie, nic z tego. Przepraszam was drodzy producenci, ale wszelkie nowinki techniczne mam w dupie. Nie interesuje mnie oglądanie polityków w wyższej rozdzielczości, a do obejrzenia filmu wystarcza mi HD Ready, którego praktycznie nie odróżniam od Full HD. Tzn. jak się wysilę, to odróżniam, ale te różnice mam w dupie...
  Aha, różnice między plazmą i LCD też mam w dupie...

 • Rodrigo Hernandez

  Oceniono 3 razy 1

  Po co to komu?
  Ja osobiście kiedy widzę w telewizji np. tłum ludzi, to niekoniecznie muszę widzieć włoski na nogach wszy, która chodzi po głowie jednej z osób należących do tego tłumu.

 • kac

  Oceniono 2 razy 0

  8K??? Tylko po co. Przecież już w 4k poszczególnych pixeli nie widać, nawet patrząc z bliska na ekran 65"... To 8K to jeden wielki marketingowy bullshit.

 • killick

  Oceniono 1 raz -1

  Super. Szkoda, że gdyby nie serwisy streamingowe to nie byłoby czego oglądać nawet w 4K, a co dopiero mówić o 8K.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX