Pierwsze telewizory ze standardem 8K Ultra HD już w styczniu. Wiemy, kto dostał certyfikat

CTA we wrześniu ogłosiło logo oraz specyfikację rozdzielczości 8K Ultra HD. Wiemy już jaki producent jako pierwszy stworzył w tej technologii telewizor i uzyskał certyfikat. Urządzenia w tym standardzie powinny pojawić się już w styczniu.
Zobacz wideo

Portal flatpanelsHD podaje, że pierwszym producentem, którzy stworzył telewizor w standardzie 8K Ultra HD i uzyskał certyfikat od Consumer Technology Association, zostało LG. Pierwsze telewizory w tym standardzie, "prawdziwego 8K", zostaną pokazane podczas targów CES 2020 w Las Vega, które startują już 7 stycznia. Firma zapowiedziała, że wszystkie modele telewizorów 8K na 2020 roku mają posiadać CM (modulację kontrastu) na poziomie 90 procent. Na targach mają zostać pokazane modele z matrycą zarówno LCD, jak i OLED.

8K Ultra HD to najnowszy standard jakości obrazu jakie mogą mieć telewizory

CTA ogłosiło wymagania do 8K Ultra HD we wrześniu tego roku, publikując także logo standardu. Jak podaje HDTVPolska, aby uzyskać certyfikat telewizor musi zagwarantować jakość 7680 x 4320 pikseli w proporcjach 16:9 oraz 10-bitową głębię kolorów. Urządzenie musi być wyposażone w co najmniej jedno wejście HDMI 2.1 8K60p, zgodne z HDCP 2.2). To dopiero jednak początek, ponieważ konieczne jest zapewnienie obrazu w skanie progresywnym (bez przeplotu) z opcją wyświetlania w 24, 30 i 60 FPS-ach oraz 25 i 50 FPS dla regionów z 50Hz. Ponadto HDR, RGB i luminacja YCBR muszą odpowiadać ITU-R BT.2100. Ostatnie sprawa to najistotniejszy współczynnik modulacji kontrastu, który musi wynosić co najmniej 50 procent.

Jest to najtrudniejszy parametr do uzyskania, który może przeszkodzić wielu producentom w uzyskaniu certyfikatu. Można jednak także próbować uzyskać taki dokument w dwóch innych organizacjach: 8K Association oraz DigitaEurope, z tym, że druga z nich korzysta z wytycznych CTA.

Więcej o: