Lublin z nowym systemem biletów. Zapłacisz tylko za liczbę przejechanych przystanków

Lublin podpisał umowę na nowy system biletów. Do płatności będzie można używać telefonu. Możliwe będzie kupienie biletu na przystanki, które faktycznie przejedziemy. Będzie można też kupić bilet na dowolnie wybraną liczbę dni.
Zobacz wideo

W zeszłym piątek Lublin podpisał umowę z konsorcjum firm Mera Systemy i R&G Plus. W jej ramach zostanie zmodernizowany system biletów w komunikacji miejskiej. Zmiany obejmą kilka różnych obszarów. Jednym z nich będzie wprowadzenie elektronicznej karty miejskiej, której będzie można używać przez telefon. Plastikowe karty pozostaną w użyciu, ale dane nie będą na nich zapisywane fizycznie, a na serwerach. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie w środkach komunikacji miejskiej zamiennie z karty i telefonu.

Dzięki aplikacji pasażer będzie miał też możliwość skorzystania z planera podróży, który będzie sugerował najkorzystniejszy bilet dla danego przejazdu

- informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego Lublina. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe będzie też zakupienie biletu na konkretną liczbę przystanków.

Lublin wprowadza też bilety okresowe na dowolną liczbę dni

Oprócz biletów na konkretną liczbę przystanków, możliwy będzie zakupi biletów okresowych, na dowolną, wybraną przez siebie liczbę dni. Takiego zakupu będzie można dokonać w m.in. w jednym z 55 biletomatów stacjonarnych lub 50 biletomatów mobilnych, które podwykonawca zobowiązał się wykonać w ramach kontraktu wartego 15 mln zł. Urządzenia mobilne mają być wyposażone w czujniki zbliżeniowe, by za bilet można było wygodnie zapłacić kartą.

Ponadto, nowy system pozwoli gromadzić środki na zakup biletów na elektronicznej portmonetce (być może zostanie wykorzystany system bonusów i środki na to będzie można uzyskać dzięki oddawaniu plastikowych butelek?). Nie jest też wykluczone, że rozwiązanie zostanie wykorzystane także w innych usługach miejskich i na przykład będzie można dzięki niemu  szybko identyfikować podatników rozliczających się w Lublinie.

Więcej o: