Nowe informacje na temat iPhone 12. Będzie działał w pełnym spektrum 5G?

Zdaniem słynnego analityka nowy iPhone obsłuży pełne spektrum 5G. Smartfon Apple najprawdopodobniej będzie jednak dostępny w dwóch grupach i tylko jedna będzie działała na wszystkich częstotliwościach.
Zobacz wideo

Ming-Chi Kuo to znany analityk dostarczający informacji na temat iPhone'ów, które zazwyczaj się sprawdzają. Dlatego kiedy doniesienia pochodzą od niego, warto bacznie zwracać na nie uwagę. W najnowszym raporcie dla inwestorów Kuo poinformował, by nie słuchać innych głosów dotyczących obsługi 5G we flagowych modelach smartfona Apple - podaje Apple Insider. Niezależnie od tego, co mówią, iPhone'y, które pojawią się jesienią, będą występowały w dwóch wariantach, różniących się od siebie obsługą 5G. Pierwsza grupa modelu będzie działała tylko w zakresie sub-6 GHz, czyli w częstotliwościach poniżej 6 GHz. Druga grupa obsłuży także fale milimetrowe (tzw. mmWave), które mają długość od 10 do 1 mm (częstotliwość od 30 do 300 GHz). 

Nowy iPhone 12 z obsługą 5G w różnych częstotliwościach - co to oznacza?

Częstotliwość sub-6 GHz jest bardziej dostępna, w tym zakresie działają m.in. WiFi 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth oraz LTE (które w Polsce korzysta z pasma od 800 MHz do 2,6 GHz). Sieć 5 generacji, która działa na tej częstotliwości, ma prędkość oraz zasięg zbliżony do LTE, z tym że  gwarantuje mniejsze opóźnienia w komunikacji. Z kolei fale mmWave używane są przez radary i łączność satelitarną. I choć oferują olbrzymią prędkość przesyłania danych, to mają swój problem, jakim jest zasięg. Fale milimetrowe nie przechodzą tak dobrze przez ściany i inne przeszkody, więc korzystanie z nich w pomieszczeniach może być utrudnione. 

Z tego pasma korzysta amerykański Verizon na Brooklynie i to właśnie w USA będzie można kupić modele obsługujące mmWave. Ponadto mają być one dostępne w Kanadzie, Japonii, Korei oraz Wielkiej Brytanii. Oprogramowanie miałoby blokować korzystanie z 5G, tam gdzie sieć nowej generacji występuje sporadycznie. Sprzętowo więc każdy iPhone miałby obsłużyć 5G na milimetrowym paśmie (możliwe, że Apple uruchomi te opcję w danym kraju, jeśli pozwoli na to infrastruktura). Pozostali inwestorzy twierdzą jednak, że tylko dwa z czterech iPhone'ów obsłużą całe spektrum 5G. Prace nad modułem działającym w milimetrowym zakresie idą ponoć zgodnie z planem i Apple do września ma zrealizować projekt. 

Więcej o: