Google Maps mają 15 lat. Urodziny świętują z przytupem. Szereg nowości w aplikacji na Androida i iOS

Daniel Maikowski
Najpopularniejsza cyfrowa mapa świata świętuje swoje 15 urodziny. Z tej okazji Google postanowił nieco odświeżyć Google Maps. W sklepach Google Play i Apple App Store pojawiła się właśnie nowa wersja aplikacji. Jakie zmiany wprowadza?
Zobacz wideo

Google Maps zadebiutowały na początku lutego 2005 roku i w krótkim czasie stały się jednym z najpopularniejszych produktów firmy z Mountain View. Dziś ponad miliard użytkowników na całym świecie korzysta z niego, aby w łatwiej się przemieszczać.

Oczywiście Google Maps nie zawsze wyglądały tak jak obecnie. Początkowo nie oferowały wielu przydatnych funkcji. Google Trip Planner pojawił się w grudniu 2005 roku, a na informacje na temat natężenia ruchu oraz funkcję Street View musieliśmy poczekać do 2007 roku.

W tym samym roku zadebiutowała również aplikacja mobilna Google Maps. Funkcja nawigacji samochodowej pojawiła się dwa lata później, a tryb offline, który pozwala zapisać fragment mapy w pamięci telefonu, wszedł dopiero w roku 2015.

Google MapsGoogle Maps Google Maps

15 lat Google Maps. Zmiany w aplikacjach na Androida i iOS

Swoje 15 urodziny Google Maps świętują hucznie i z przytupem. W sklepach Google Play i Apple App Store pojawiły się właśnie odświeżone aplikacje mobilne. Nowości dotyczą przede wszystkim interfejsu, który został nieco przebudowany. W aplikacji pojawiło się pięć kart. Ich nazwy to: ODKRYWAJ, DOJAZD, ZAPISANE, TWÓJ WKŁAD oraz AKTUALIZACJE.

ODKRYWAJ: Szukacie miejsca na obiad w pobliżu biura? Chcecie wybrać się na dobry koncert? W karcie Odkrywaj znajdziecie informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach czy zabytkach.

DOJAZD: Niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, czy komunikacją miejską, karta Dojazd pomoże nam znaleźć najlepszą trasę. W tym miejscu możecie również ustawić swoje codzienne dojazdy, aby na bieżąco otrzymywać informacje o ruchu drogowym i czasie podróży.

ZAPISANE: Jak sama nazwa wskazuje, w tym miejscu znajdziemy wszystkie zapisane przez nas lokalizacje - od nowej piekarni po drugiej stronie miasta po słynną restaurację, którą warto odwiedzić podczas następnych wakacji.

OPUBLIKUJ Każdego roku setki milionów ludzi pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Twój wkład możecie łatwo dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.

NAJNOWSZE: Nowa karta Aktualizacje jest źródłem wiedzy o trendach i miejscach, których zdaniem lokalnych ekspertów nie możemy przegapić. Dzięki niej możemy także bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nasze pytania.

Nowe Google Maps to również nowa ikona aplikacji, która została uproszczona. "Zmiana opiera się na kluczowym od samego początku elemencie Map - pinezce - i reprezentuje zmianę charakteru naszej usługi" - tłumaczy firma z Mountain View. 

15 lat Google Maps w liczbach

Google postanowił podzielić się również garścią ciekawych statystyk na temat swojej usługi:

  • w Mapach Google zapisano już ponad 200 milionów miejsc;
  • Google "zmapowało" ponad 220 krajów oraz terytoriów;
  • zdjęcia Street View są dostępne w 87 krajach, w tym w części Arktyki i Antarktydy;
  • w 24 tysiącach miast działa ponad 120 mln lokalnych przewodników Google Maps;
  • Mapy Google mają ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie;
  • każdego dnia użytkownicy przemierzają ponad miliard kilometrów, korzystając z Google Maps;
  • Google Maps pokazują informacje na temat ruchu drogowego w 171 krajach;
  • zdjęcia satelitarne Google Earth obejmują ponad 60 proc. lądowej powierzchni Ziemi;
  • ponad pięć mln stron internetowych i aplikacji każdego tygodnia korzysta z platformy Google Maps.

Nową aplikację Google Maps na Androida można pobrać w tym miejscu. Wersja na iPhone'a jest natomiast dostępna tutaj. Appki są oczywiście darmowe.