Kto największym producentem smartfonów w Polsce? Zdania są podzielone, ale Xiaomi może otwierać szampana

Firmy analityczne IDC i Canalys zaprezentowały rankingi największych producentów smartfonów w Polsce. Zdaniem pierwszej z firm Xiaomi jest już na szczycie i wyprzedza Samsunga oraz Huawei. Canalys twierdzi natomiast, że Koreańczycy nie dali jeszcze za wygraną.
Zobacz wideo Czekasz aż twój smartfon rozładuje się do zera? To błąd. Jak poprawnie ładować akumulator? [TOPtech]

Bitwa o tytuł największego producenta smartfonów w Polsce robi się coraz ciekawsza. Dwie potężne firmy z Chin próbują próbują podbić serca Polaków, ale Koreańczycy pałeczki lidera oddawać nie chcą. A może już spadli z najwyższego stopnia podium?

Zaskakujące wyniki IDC dotyczące polskiego rynku

Firma analityczna IDC opublikowała właśnie raport podsumowujący sprzedaż smartfonów poszczególnych firm w Polsce. Dane dotyczą pierwszego kwartału 2020 roku i są dość zaskakujące. Jak wynika z analiz IDC, największym producentem smartfonów nad Wisłą jest dziś Xiaomi. Firma zanotowała bardzo duży wzrost względem poprzedniego kwartału i przeskoczyła z miejsca drugiego na pierwsze. Obecnie ma udział na poziomie 31,6 proc. i przewagę blisko 5 punktów procentowych. To również jeden z dwóch producentów (drugim jest Huawei), który zanotował wzrost w pierwszym kwartale tego roku.

Wspomniany Huawei uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 26,8 proc. Okazuje się zatem, że dość agresywna polityka cenowa obu chińskich gigantów przyniosła w Polsce bardzo wymierne korzyści. 

Powodów do zadowolenia nie może mieć Samsung. Z danych IDC wynika, że Koreańczycy regularnie od drugiego kwartały 2019 roku notowali potężne spadki sprzedaży w naszym kraju. Pierwsze trzy miesiąca 2020 roku były jednak kluczowe, bo udział Samsunga zmalał z ponad 30 proc. do zaledwie 22,3 proc. To sprawiło, że przedsiębiorstwo z Seulu dało się wyprzedzić chińskim konkurentom.

Rynek smartfonów w Polsce zdaniem IDCRynek smartfonów w Polsce zdaniem IDC fot. IDC

Czwarte miejsce zestawienia okupuje amerykańskie Apple, ale jego wynik jest znacznie słabszy. Producent iPhone'a ma wudział na poziomie 8,7 proc. Największą piątkę zamyka Motorola z udziałem równym 3 proc.

Canalys: To Samsung jest liderem

Raport IDC jest jednak sprzeczny z danymi zaprezentowanymi przez Canalys. Zdaniem drugiej z firm monitorujących rynek, obecnym liderem na polskim rynku smartfonów wciąż jest Samsung. Koreańczycy mają 28-procentowy udział nad Wisłą, ale ich przewaga ciągle topnieje. Rok do roku stracili aż 26 proc. 

Po piętach Samsungowi depcze Xiaomi. Chińska firma zanotowała wzrost (YoY) o 223 proc. i pierwszy kwartał 2020 skończyła z udziałem na poziomie 27 proc. Trzeci jest Huawei - ma 23-procentowy udział w polskim rynku, ale mocno traci. Z danych Canalys wynika, że rok do roku chiński gigant zanotował spadek sprzedaży nad Wisłą o 44 proc. 

Rynek smartfonów w Polsce zdaniem Canalys Q1 2020Rynek smartfonów w Polsce zdaniem Canalys Q1 2020 Źródło: Canalys

Dalsze pozycje należą do Apple (10 proc.) i Lenovo (3 proc.). Obie firmy mocno tracą - Apple o 19 proc. (YoY), a chiński konkurent aż o 53 proc.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynkach europejskich. W Europie Środkowo-Wschodniej rządzi Samsung i Huawei (po 28 proc. udziału), Xiaomi jest trzecie (21 proc.), Apple czwarty (8 proc.), a piątkę zamyka firma Oppo (2 proc.), która w zeszłym roku zadebiutowała w Europie. Biorąc pod uwagę cały Stary Kontynent kolejność jest podobna, ale to Apple zamyka podium, a Xiaomi jest na czwartym miejscu.

Obecna tendencja zarówno w Europie, jak i na całym świecie jest jednak podobna. Rynek smartfonów kurczy się z powodu pandemii. Zdaniem Canalys na światowy rynek dostarczono w pierwszym kwartale tego roku 272 milionów smartfonów. To o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Więcej o: