Microsoft Surface Go 2 to mały laptop, który wreszcie może więcej [TEST]

Daniel Maikowski
Surface Go 2 to jedna z najciekawszych hybryd laptopa i tabletu dostępnych na rynku. Czy poza swą oryginalnością i znakomitym wyglądem sprzęt Microsoftu ma jednak coś więcej do zaoferowania? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zobacz wideo

Pierwsza generacja Surface Go spotkała się z mieszanymi recenzjami. Urządzenie Microsoftu chwalono za jakość wykonania, znakomity ekran PixelSense i niezłą cenę, ale krytykowano za duże problemy z wydajnością i okrojoną wersję Windowsa 10, czyli edycję "S". Surface Go 2 miał naprawić te błędy, a przy tym nie popsuć tego, co było dobre. Chyba się udało.

embed

Microsoft Surface Go 2 - wygląd, jakość wykonania i ekran

Jeśli chodzi o wygląd, to Surface Go 2 nie wprowadza żadnej rewolucji. Już pierwsza generacja urządzenia pod względem wizualnym prezentowała się znakomicie. Teraz ramki przy ekranie są węższe, a sam wyświetlacz nieco większy, dzięki czemu Surface Go 2 wygląda jeszcze bardziej nowocześnie niż jego poprzednik. Pod tym względem dorównuje mu tylko Surface Pro X.

Mocną stroną urządzenia jest również jakość wykonania. Choć najtańszy wariant Surface Go 2 kosztuje 1 999 zł, to urządzenie w niczym nie przypomina plastikowych laptopów z podobnej półki cenowej. Komputer Microsoftu został wykonany ze stopu magnezu. Wszystkie elementy są doskonale spasowane. Pod tym względem Surface Go 2 nie ma praktycznie konkurencji.

To samo można napisać o ekranie. Firma z Redmond zastosowała tu dotykowy wyświetlacz PixelSense, czyli ten sam, który znajdziemy w najdroższych sprzętach z serii Surface. Ekran ma 10,5 cala i proporcje 3:2, a jego rozdzielczość to 1920 x 1280 (219 ppi).

embed

Microsoft Surface Go 2 - specyfikacja i wydajność

Wydajność była piętą achillesową pierwszej generacji Surface Go. Urządzenie potrafiło łapać "zadyszkę" nawet przy dość podstawowych zasadach. Jak pod tym względem wypada jego następca? To zależy. Tym razem Microsoft przygotował bowiem kilka wariantów urządzenia.

Model podstawowy został wyposażony w procesor Intel Pentium 4425Y, 4 GB pamięci RAM oraz dysk eMMC (nie mylić z SSD) o pojemności 64 GB. Nad taką konfiguracją mogę jedynie spuścić zasłonę milczenia, a jej jedyną zaletą jest cena (1 999 zł).

Model środkowy za 2 699 zł dysponuje tym samym mało wydajnym układem Pentium 4425Y, ale już z 8 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 128 GB. To zaczyna się robić nieco przyjemniej. Taka konfiguracja pozwala na w miarę sprawną pracę z systemem Windows 10.

embed

Jeśli szukamy jednak czegoś naprawdę wydajnego, to powinniśmy zdecydować się na wariant za 3 099 zł. Znajdziemy tu dużo mocniejszy procesor Intel Core M3, 8 GB RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB. Praca na tej konfiguracji to już w zasadzie czysta przyjemność.

embed
embed

Osobiście miałem okazję nieco dłużej testować warianty drugi oraz trzeci. Chciałem przekonać się, czy zmiana procesora Pentium 4425Y na Intel Core M3 to gra warta świeczki. Teraz mogę już napisać, że zdecydowanie tak, co potwierdzają prezentowane wyżej wyniki z benchmarków.

Jeśli chodzi o zastosowane złącza, to Microsoft ograniczył je do minimum. Znajdziemy tu tylko jeden port USB-C (brak standardowego USB-A), złącze słuchawkowe (miła niespodzianka) i Surface Connector, który służy do ładowania sprzętu (ładować możemy też przez USB-C).

embed

Microsoft Surface Go 2 - system, klawiatura i rysik

Surface Go pracował pod  kontrolą systemu Windows 10S, czyli okrojonej wersji klasycznego Windowsa 10. Nie pozwalała ona na instalowania aplikacji spoza Windows Store, co z jednej strony miało być zaletą (bezpieczeństwo), ale z drugiej okazało się dużym ograniczeniem.

Jak sytuacja wygląda w przypadku Surface Go 2? Po wyciągnięciu z pudełka i uruchomieniu, komputer również działa w trybie Windows 10S. Jest jednak jedno istotne "ALE". W zaledwie kilka minut możemy zaktualizować nasz system do klasycznej wersji Windows 10 Home. Sam proces jest niezwykle prosty i nie powinien nikomu nastręczyć żadnych trudności.

embed

Po dokonaniu aktualizacji do Windows 10 Home i dokupieniu dedykowanej klawiatury Surface Go Type Cover (599 zł) Surface Go 2 staje się pełnoprawnym laptopem. Zainstalujemy na nim pakiet Office 365, i Photoshopa. Jeśli się uprzemy, to na Surface Go 2 wyrenderujemy nawet wideo, choć warto pamiętać, że nie jest to urządzenie stworzone do tak wymagających zadań.

Na klawiaturze Surface Go Type Cover pisze się całkiem wygodnie. Klawisze oferują niski, ale absolutnie akceptowalny skok. Klawiatura jest pokryta znanym z serii Surface materiałem Alcantara, który jest przyjemny w dotyku, a przy tym odporny na przetarcia i zabrudzenia.

O ile klawiatura jest niezbędna do tego, by wykorzystać potencjał Go 2, o tyle pióro Surface Pen (499,90 zł) jest już akcesorium w pełni opcjonalnym. Powinniście zdecydować się na jego zakup tylko wtedy, jeśli często wykonujecie odręczne szkice i notatki. Ja takiej potrzeby nie mam.

embed

Microsoft Surface Go 2 - konkurent dla iPada czy jednak laptop?

Surface Go 2 bywa porównywany z iPadem. Uważam, że nie do końca słusznie. Moim zdaniem są to sprzęty dedykowane innym grupom odbiorców. Gdybym miał wskazać na fundamentalną różnicę pomiędzy nimi, to dotyczyłaby ona sposobu interakcji z urządzeniem.

Microsoft Surface Go 2 bez klawiatury jest dużo gorszym tabletem od iPada. iPad z klawiaturą jest natomiast znacznie gorszym laptopem od Surface Go 2. Wynika to rzecz jasna ze specyfiki obydwu systemów operacyjnych. Windows 10 lepiej radzi sobie z typową pracą desktopową. Z kolei iOS jest dużo bardziej intuicyjnym OS-em przy obsłudze dotykiem.

Surface Go 2 nie zastąpi nam klasycznego tabletu. Możemy "na siłę" traktować to urządzenie w ten sposób, ale nie ma to większego sensu. To również marnowanie potencjału tego sprzętu. Surface Go 2 jest bowiem laptopem. Laptopem z funkcją tabletu, ale nadal laptopem.

embed

Microsoft Surface Go 2 - podsumowanie

Gdy rozpoczynam testy jakiegoś urządzenia, to próbuję postawić sobie jedno pytanie: Dla kogo tak właściwie jest ten sprzęt? W przypadku Surface Go 2 odpowiedz na to pytanie jest trudna.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że za 3 298 zł (tyle zapłacimy za środkowy wariant Surface Go 2 z klawiaturą) u konkurencji znajdę dużo bardziej wydajne laptopy z procesorami Intel i3 i i5, a za 3 698 zł (cena wariantu z Core M3) w moim zasięgu będzie nawet komputer z układem i7.

Z drugiej jednak strony, gdy przyglądam się urządzeniom konkurencji, to nie sposób wśród nich znaleźć sprzęt, którym pod względem jakości wykonania i walorów wizualnych dorównywałby temu, co oferuje nam Microsoft. Podobnie sytuacja ma się z ekranem PixelSense, z którym na ten moment konkurować mogą jedynie znane z komputerów Apple wyświetlacze Retina.

Dla kogo jest więc Surface Go 2? Dla osoby, która szuka niewielkiego laptopa z Windowsem do codziennej pracy, i dla której takie aspekty jak design czy jakość wykonania mają równie istotne znaczenie, co wydajność. Jednego urządzeniu Microsoftu odmówić bowiem nie można:

Ten sprzęt zdecydowanie wyróżnia się z tłumu.

Więcej o: