Netflix. Polska oferta uboższa od zagranicznej. Prawie dwa razy mniej tytułów niż w USA

Surfshark opublikował zestawienie, z którego wynika, że Netflix oferuje różną ilość tytułów w zależności od kraju. Polska z 3398 tytułami znalazła się w środku stawki.

Jak wynika z zestawienia Surfshark, Netflix posiada w tym momencie 3398 tytułów dostępnych w Polsce, z czego 2317 to filmy, a 1081 seriale. Na tle całego świata, ale także naszej części Europy, krajowa oferta wypada dość ubogo. 

Zobacz wideo Uwielbiasz filmy i seriale? Te aplikacje warto mieć w swoim telefonie

Netflix. Polska oferta dużo uboższa niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone. W USA serwis sVOD oferuje łącznie 5879 tytułów (4035 filmów i 1844 seriali). Na podium znalazły się także Kanada (5730) oraz Wielka Brytania (5673).

Polska oferta znacznie przegrywa wśród krajów środkowo-wschodniej części Europy. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się m.in. Słowacja, Węgry oraz Czechy posiadające w ofercie ponad 5000 różnych tytułów. Na przeciwnych miejscach w zestawieniu uplasowały się natomiast Gruzja oraz Azerbejdżan, gdzie dostępnych jest niewiele ponad 2000 produkcji. 

Netflix. Dlaczego oferty serwisu VOD się różnią w zależności od kraju? 

Netflix decyduje się różnicować ilość dostępnej treści w celu ograniczenia kosztów. Chcąc odzyskać jak największą ilość kosztów, producenci decydują się sprzedawać prawa autorskie według krajów.

Netflix szacuje, czy określona treść będzie na tyle popularna w danym kraju, że poniesione koszty się zwrócą. Przykładowo, angielski serial science-fiction może zupełnie nie trafić w gusta polskich odbiorców, a cieszyć się wielką popularnością w Indiach. Platforma sVOD jest więc w stanie więcej zapłacić za prawa do streamowania tytułów w krajach, w których dana treść odniesie sukces. Z tego powodu pojawiają się różnice w liczbie dostępnych tytułów. 

Więcej o: