Microsoft odświeży Menu Start w Windows 10. Pojawi się też kilka innych nowości

Ciekawego odświeżenia doczeka się m.in. panel rozwijany przyciskiem Menu Start i kombinacja klawiszy Alt+Tab. Zmiany na razie dostępne są jedynie dla deweloperów, ale już teraz możemy zobaczyć je na grafikach. W przyszłości pojawią się dla wszystkich użytkowników.
Zobacz wideo Windows Vista, Zune czy Millenium Edition? Oto największe wpadki Microsoftu [TOPtech]

Microsoft zaprezentował właśnie nową wersję systemu Windows 10 Insider Preview Build 20161. Jest to kompilacja, która na razie dostępna będzie wyłącznie dla deweloperów. Po czasie nowości z niej powinny pojawić się także w stabilnym wydaniu Windowsa, dlatego warto zapoznać się ze zmianami. Co nowego przygotował amerykański gigant?

Odświeżony Menu Start

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest odświeżenie Menu Start. Panel z listą aplikacji aktywnych kafelków znacznie wypięknieje. Zmieniono delikatnie wielkość nazw programów, a ich ikonki prezentowane są teraz na przeźroczystym tle. Aktywne kafelki, choć zachowały własne tła, są teraz spójne kolorystycznie i jaśniejsze.

Microsoft stawia więc na nowocześniejszy design zgodny z koncepcją Fluent Design. Całość wygląda nieco lepiej i przede wszystkim bardziej przejrzyście, co jest dużym plusem. Zmiany są jednocześnie na tyle subtelne, że powinny przypaść do gustu większości użytkowników.

embed

Źródło: Microsoft Blog

Oczywiście wciąż są w Windows 10 miejsca, które nie do końca współgrają z projektem Fluent Design (np. Eksplorator Windows). Na szczęście jednak Microsoft powoli ujednolica wygląd różnych elementów systemu.

Nowe funkcje w Windows 10

Zmieniono nieco również działanie kombinacji klawiszy Alt-Tab. Dotychczas skrót ten pozwalał na szybkie przełączanie się pomiędzy otwartymi aplikacjami. Od teraz Alt-Tab pozwoli również na przechodzenie pomiędzy poszczególnymi kartami w Microsoft Edge, które teraz pojawią się wśród otwartych programów.

Taka zmiana zapewne nie wszystkim się spodoba, dlatego Microsoft przewidział możliwość wyłączenia nowej funkcji Alt-Tab i powrotu do wcześniejszej wersji.

embed

Źródło: Microsoft Blog

Poza tym Microsoft szykuje kilka mniejszych nowości w Windows 10. Jedną z nich będzie domyślna personalizacja paska zadań. Osoby korzystające z Xbox Live lub smartfonów z Androidem dostaną zatem łatwiejszy dostęp do aplikacji, których mogą potrzebować.

Poprawione zostaną również powiadomienia w systemie. Notyfikacje będą pojawiać się tak, jak dawniej, ale teraz będzie można je nie tylko minimalizować, ale i od razu odrzucać bez konieczności wchodzenia w pasek powiadomień. To zdecydowanie ułatwi pozbywanie się mniej istotnych informacji.

Czytaj też: Microsoft stworzył aplikację, która pozwala łatwo odzyskać utracone pliki. Oto Windows File Recovery

Więcej o: