Microsoft stworzył aplikację, która pozwala łatwo odzyskać utracone pliki. Oto Windows File Recovery

Microsoft przygotował narzędzie, które powinno nam pomóc w odzyskiwaniu utraconych plików. Aplikacja jest darmowa i dostępna w sklepie Microsoft Store. Co ciekawe, nie ma graficznego interfejsu.
Zobacz wideo Surface Laptop 3 pod lupą. Testujemy nowy komputer Microsoftu

Narzędzie nazywa się Windows File Recovery i zostało właśnie udostępnione dla wszystkich użytkowników z poziomu sklepu z aplikacjami Microsoft Store. Program dedykowany jest wyłącznie użytkownikom Windows 10 (w wersji 19041 lub nowszej) i waży ok. 8 MB.

Program służy do odzyskiwania utraconych danych. Pomoże zatem w łatwy sposób odzyskać na przykład usunięte przypadkiem fotografie, filmy lub dokumenty. "Przypadkowo usunąłeś ważny plik? Czyściłeś dysk twardy? Nie jesteś pewien, co zrobić z uszkodzonymi danymi? [...]  Niech ta aplikacja będzie twoim pierwszym wyborem" - chwali producent w opisie na stronie sklepu Microsoft Store.

Aplikacja Windows File Recovery,Aplikacja Windows File Recovery, fot. Microsoft / Microsoft Store

Windows File Recovery wspiera całkiem szeroki zakres plików. To między innymi formaty JPEG, PDF, PNG, MPEG, MP3, MP4 i skompresowane paczki ZIP. Potrafi je odzyskiwać z dysków HHD, SSD, zewnętrznych nośników pamięci USB oraz kart pamięci. Wspiera też systemy plików NTFS oraz (w dodatkowym trybie Signature) FAT, exFAT i ReFS.

Po otwarciu tworzy na dysku docelowym folder, w którym pojawią się odzyskane pliki. Microsoft radzi, aby po utracie plików najlepiej nie korzystać z komputera do czasu skorzystania z narzędzia Windows File Recovery. System operacyjny podczas działania może bowiem nadpisać wolne miejsce na dysku, gdzie znajduje się zagubiony plik.

Co ciekawe, aplikacja nie ma graficznego interfejsu użytkownika. Program przeznaczony jest zatem dla osób, które nie mają nic przeciwko korzystaniu z interfejsu tekstowego. Pomimo że program faktycznie trochę odstrasza swoim wyglądem, jest dość lekki i łatwy w użyciu. 

Więcej o: