Xiaomi prezentuje pierwszy telewizor OLED. Specyfikacja i cena robią wrażenie

Xiaomi zaprezentowało swój pierwszy telewizor wykorzystujący matrycę wykonaną w technologii OLED. Urządzenie ma 65 cali, a jego specyfikacja robi spore wrażenie. Podobnie zresztą, jak cena.
Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

Nie jest to oczywiście pierwszy telewizor, jaki wypuściło Xiaomi. Od dłuższego czasu w ofercie chińskiego producenta jest już wiele modeli telewizorów LCD, a część z nich trafiła nawet do Polski (w kwietniu). Model MI TV LUX 65 OLED to jednak pierwszy ekran Chińczyków wykorzystujący organiczną diodę elektroluminescencyjną.

Specyfikacja Xiaomi MI TV LUX 65 OLED prezentuje się bardzo przyzwoicie. Telewizor ma (jak sama nazwa wskazuje) 65 cali i rozdzielczość 4K przy odświeżaniu na wysokim poziomie 120 Hz. Matryca ma też pokrycie palety barw P3 na poziomie 98,3 proc, a czas reakcji udało się utrzymać na bardzo niskim poziomie wynoszącym 1 ms.

MI TV LUX 65? OLEDMI TV LUX 65? OLED fot. Xiaomi (Mi Blog)

Dodatkowo mamy tu wsparcie dla technologii Dolby Vision HDR, HDR10 +, HDR10 i HLG. Urządzenie korzysta też z zalet sztucznej inteligencji (AI Master for Picture Xiaomi) i zalet uczenia maszynowego. Jak deklaruje producent AI w oparciu o procesor MPU 9650 na bieżąco dopasowuje parametry obrazu do wyświetlanego materiału. 

Dodatkową zaletą ma być świetna jakość dźwięku. Xiaomi zastosowało tu aż 9 głośników o łącznej mocy 65 W. W tym głośnik niskotonowy o mocy 20 W umieszczony w podstawie. Firma chwali się obecnością dźwięku przestrzennego i wsparciu dla technologii Dolby Atmos.

Telewizor imponuje również samym designem. Mamy tu wyjątkowo wąskie ramki okalające ekran z każdej strony oraz obudowę wykonaną z metalu. Sam stojak jest z kolei szklany i ma dodatkowe, wielokolorowe podświetlenie.

MI TV LUX 65? OLEDMI TV LUX 65? OLED fot. Xiaomi (Mi Blog)

Xiaomi nie precyzuje natomiast, jaki system operacyjny zastosowano w MI TV LUX 65 OLED. Wiadomo jedynie, że telewizor obsługuje funkcję Always-On oraz pozwala na układanie widżetów - takich jak zegar czy prognoza pogody - już na pulpicie głównym. Z poziomu telewizora można też obsługiwać elementy inteligentnego domu oraz rozmawiać z asystentem głosowym (nie wiadomo, czy jest wsparcie dla innych języków niż chiński). 

Telewizor OLED od Xiaomi na razie pojawił się w sklepach jedynie w Chinach, jednak najprawdopodobniej w przyszłości trafi również na inne rynki. Być może również w Europie. Sprzęt wyceniony został na 12999 juanów, co daje kwotę niespełna 7320 zł. Jest więc dość drogo, jednak cena wydaje się całkiem konkurencyjna na rynku telewizorów tej klasy.

Czytaj też: Xiaomi wprowadza do Polski... telewizory. Przetestowaliśmy pierwszy model. Znamy ceny [TEST]

Więcej o: