- Dzięki programowi "Mój Prąd" fotowoltaika prosumencka cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, czego potwierdzeniem jest liczba dotychczas złożonych wniosków. Dziś mamy okazję pogratulować stutysięcznemu wnioskodawcy, który dołączył do grona osób, które postawiły na zieloną energię - mówił we wtorek na konferencji prasowej minister klimatu Michał Kurtyka.
Jak zwrócił uwagę pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce. "Moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi obecnie 2108,9 MW, co oznacza wzrost o 175,14 proc., porównując rok do roku" - wyliczał.
W ramach programu "Mój Prąd" możliwe jest dofinansowanie do 50 proc. kosztów budowy instalacji o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW i maksymalne może wynieść 5 tys. zł
Program "Mój Prąd" jest realizowany od 30 sierpnia 2019 r. Na jego finansowanie rząd przeznaczył miliard złotych. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.
- Dotychczas do programu zgłosiło się 100 tysięcy Polaków, więc jesteśmy na półmetku i czekamy na kolejnych 100 tys. wnioskodawców - poinformował Dominik Bąk, p.o. prezesa NFOŚiGW - Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków daje 560 MW, które rocznie wyprodukują 560 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując to do największej polskiej farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Czernikowo koło Torunia - moc 3,77 MW - wychodzi na to, że "Mój Prąd" na tym etapie dofinansowuje ok. 148 takich elektrowni - powiedział.
Obecnie trwa II nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Mój Prąd". Potrwa do 18 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków. W związku z pandemią COVID-19 wnioski o dopłaty na fotowoltaikę można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl.
Program finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych jest skierowany do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.