Ulga na prąd. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w programie "Mój Prąd"?

Ulga na prąd jako taka nie obowiązuje w rozliczeniu podatkowym, jednak rząd wspomaga wszystkich chętnych, którzy chcą pozyskiwać energię słoneczną. W ramach programu "Mój Prąd" można uzyskać do 5 tys. złotych dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych.
Zobacz wideo

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych. Ulga podatkowa przysługuje na bardzo wiele rzeczy, ale nie należy do nich prąd. Rząd jednak wspiera wszystkich, którzy chcą pozyskiwać energię słoneczną. Zeszłoroczny program Mój Prąd okazał się sporym sukcesem - w jego ramach dofinansowano 18 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z początkiem tygodnia, 13 stycznia ruszyła druga edycja programu. Jak można skorzystać z dodatku na instalacje paneli fotowoltaicznych?

"Ulga na prąd" z paneli fotowoltaicznych. Do wykorzystania wciąż 90 proc. budżetu

Zgłaszając się do programu Mój Prąd można otrzymać 50 proc. dotacji na instalację paneli fotowoltaicznych. Maksymalna kwota dopłaty to 5 tys. złotych. Wnioski można składać już od poniedziałku 13 stycznia. Zainteresowani mają na to czas do 18 grudnia 2020 roku.

Obecnie jest do wykorzystania 90 proc. budżetu i jak mówi Minister Klimatu, Michał Kurtyka, pieniądze mają starczyć na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji. Łączny budżet programu to 1 mld złotych, więc jak łatwo policzyć, do rozdania wciąż jest 900 mln zł. Wnioski należy składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Można to zrobić także przez internet, ale do tego konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub e-dowodu.

Do wniosku trzeba dołączyć komplet dokumentów: 

  • kopię faktury za dostawę i montaż instalacji paneli słonecznych
  • dowód zapłaty faktury
  • zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej, do którego przyłączona jest mikroinstalacja fotowoltaiczna
  • podpisaną klauzulę informacyjną dla wnioskodawców w związku z RODO

Dokładne informacje jak uzyskać dofinansowanie można znaleźć na rządowej stronie mojprad.gov.pl

Więcej o: