''Baldur's Gate 3''. Fabuła gry i wymagania sprzętowe

Gra ''Baldur's Gate 3'' miała premierę 6 października 2020. Jakie ma wymagania sprzętowe? Czego można się po niej spodziewać? Jak jest oceniana?

''Baldur's Gate 3'' - na razie tylko na PC

"Baldur's Gate 3" stanowi długo, bo aż niemal dwadzieścia lat wyczekiwaną, trzecią odsłonę kultowych gier cRPG.  Pierwotnie zakładano jej premierę na sierpień, ale plany, jak w wielu innych przypadkach, pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Gra wyszła 6 października 2020 roku we wczesnym dostępie tylko na PC, nie zagramy w nią na Play Station ani na Xboxie. 

''Baldur's Gate 3'' wymagania sprzętowe

By mieć szansę zagrać w ''Baldur's Gate 3'' należy posiadać przynajmniej sprzęt w postaci:

 • 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • systemu operacyjnego Windows 7 SP1 64-bitowego
 • procesoru Intel i5-4690 / AMD FX 4350
 • 8 GB RAM pamięci
 • karty graficznej Nvidia GTX 780 / AMD Radeon R9 280X
 • DirectX: Wersja 11
 • miejsca na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Gra jest przeznaczona dla pełnoletnich użytkowników. 

Zobacz też: Premiera Baldur's Gate 3 już za nami. Gra dostępna we wczesnym dostępie, są pierwsze gameplay'e [WIDEO]

''Baldur's Gate 3'' fabuła. O czym jest gra?

Najnowsza wersja popularnej gry cRPG nawiązuje fabułą do dodatku do gry Baldurs Gate II: Cienie Amn zatytułowanego Tron Bhaala. Akcja toczy się ok. 100 lat później, gdy Wrota Baldura zostają najechane przez Łupieżców Umysłu. Mimo, że najeźdźców udaje się odeprzeć, to znaczna część miasta staje się ruiną, zaś część mieszkańców zostaje uprowadzona by poddać ich straszliwej transformacji. W grze wcielamy się w postać, która częściowo została poddana przemianie w Łupieżcę Umysłu, jednak proces dopiero postępuje dając nam niesamowite możliwości.

Postęp w trakcie rozgrywki osiągamy dzięki realizacji kolejnych zadań. Towarzyszą im również misje dodatkowe.

Kim zagramy w ''Baldur's Gate 3''?

Rozgrywka pozwala nam na wybór płci i rasy postaci. Oprócz ludzi, elfów i krasnoludów do naszej dyspozycji pozostają także diablęta czy wampirze pomioty. Dalej decydujemy o specyfice postaci i jej umiejętnościach. Można też wybrać jedną z postaci przygotowanych przez autorów gry. Każda z nich posiada specyficzną linię fabularną do przejścia.

Jak wygląda rozgrywka w ''Baldur's Gate 3''?

''Baldur's Gate 3'' to izometryczny widok rozgrywki, który stosowano już w poprzednich częściach. Przy rozmowach kamera pokazuje ich uczestników w przybliżeniu.  Poszczególne plansze są bardzo zróżnicowane. Grając w tę grę będziemy musieli pokonać zarówno groźne podziemia, jak też przebyć całkiem przyjazne miasta i wioski. W toku rozgrywki kompletujemy drużynę. Finalnie może do niej należeć czwórka postaci. W grę możemy zagrać pojedynczo lub w kooperacji. 

"Baldur's Gate 3" opinie graczy

"Baldur's Gate 3" prawie dwa tygodnie po premierze zbiera zarówno niezłe, jak i przeciętne oceny graczy. Recenzecni zwracają uwagę przede wszystkim na:

 • trudne, a czasem nawet zbyt trudne walki
 • zbyt duże różnice w stosunku do poprzednich odsłon gry i utratę wyjątkowego klimatu
 • brak aktywnej pauzy
 • dużą liczbę błędów i niedoróbek
 • bardzo przyjemną grafikę
 • dowolność w eksploracji.

A jakie są wasze wrażenia?

Zobacz wideo Czekacie?