Microsoft poszedł na zakupy. Za 7,5 mld dolarów kupił producenta gier dla Xboxa

Bartłomiej Pawlak
Microsoft zapłaci bagatela 7,5 mld dolarów za spółkę ZeniMax Media. To właściciel wielu studiów gier komputerowych, które stoją za tak legendarnymi tytułami, jak DOOM czy Fallout. Transakcja może umocnić pozycję Microsoftu przed jesienną premierą Xboxa Series X.
Zobacz wideo Sony i Microsoft ruszają na wojnę. PS5 i Xbox Series X to inna wizja przyszłości gier

Amerykański gigant, który znany jest najbardziej ze stworzenia rodziny systemów Windows, coraz śmielej inwestuje w branżę gier, gdzie konkuruje z Sony. Na horyzoncie czekają już dwie nowe konsole obu firm (Xbox Series X od Microsoftu i PlayStation 5 od Sony), ale na kilkanaście tygodni przed premierą Microsoft postanowił wybrać się na zakupy.

Microsoft kupuje ZeniMax Media za 7,5 mld dolarów

I to nie byle jakie. Firma poinformowała właśnie, że kupuje amerykańską spółkę ZeniMax Media. To właściciel wielu prywatnych studiów deweloperskich, m.in. Arkane Studios, id Software, MachineGames, ale przede wszystkim Bethesda Softworks. Ostatni z wydawców ma w swoim portfolio tak kultowe serie gier, jak Fallout i The Elder Scrolls. Id Software odpowiada za to za wiele znanych strzelanek - np. DOOM, Wolfenstein czy Quake.

To jedna z największych i najbardziej znaczących transakcji w świecie gier w ostatnich latach. Microsoft zgodnie z zawartą umową zapłaci za ZeniMax Media bagatela 7,5 mld dolarów w gotówce. Stanie się tym samym właścicielem jednego z największych wydawców gier na świecie oraz kilku słynnych serii gier. Co ciekawe, po sfinalizowaniu transakcji łączna liczba studiów deweloperskich, które są w posiadaniu Microsoftu zwiększy się z 15 do 23.

Microsoft kupił BethesdęMicrosoft kupił Bethesdę fot. mat. prasowe Microsoft

Microsoft umocni swoją pozycję?

Microsoft oczywiście nie sprecyzował jeszcze planów, które ma w stosunku do nowych nabytków. Tłumaczy jedynie, że branża gier to dziś potężny biznes, który łączy wielu konsumentów na całym świecie. Zresztą gry to najbardziej dochodowa forma rozrywki, która zgodnie z szacunkami ma w 2021 roku przynieść roczny przychód na poziomie przynajmniej 200 mld dolarów.

Gry to najbardziej ekspansywny rodzaj branży rozrywkowej, ponieważ ludzie na całym świecie korzystają z nich, aby spotykać się, nawiązywać kontakty towarzyskie i bawić się ze znajomymi. Zróżnicowany kontent - od Minecrafta po Flight Simulator - jest motorem napędowym Xbox Game Pass. Bethesda, jako godny zaufania twórca i wydawca gier odniosła sukces we wszystkich kategoriach gier i razem będziemy dalej realizować nasze ambicje, aby zaoferować jeszcze więcej ponad trzem miliardom graczy na całym świecie 

- powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu cytowany w komunikacie.

Można spodziewać się jednak zakup wpłynie pozytywnie na ofertę Game Passa. Pomoże nie tylko w zwiększeniu liczby produkcji, które gracze dostaną w ramach tej usługi, ale także pozwoli dostosować terminarz wydawniczy kolejnych gier do potrzeb firmy. Taka perspektywa może zachęcić pewną część graczy, aby zamiast konkurencyjnego PlayStation 5 wybrali Xboxa Series X.

Czytaj też: "Czy da się na tym uruchomić DOOM-a?". John Romero opowiada o największych sukcesach i porażkach

Więcej o: