Oto HomePod Mini - głośnik od Apple za 99 dolarów. Nie obsługuje Spotify

Podczas wtorkowego Apple Event zobaczyliśmy nie tylko nowego iPhone'a 12, ale także głośnik HomePod Mini. Urządzenie zostało wycenione na 99 dolarów.

HomePod Mini to - jak sama nazwa wskazuje - zmniejszona wersja głośnika HomePod. Sprzęt ten nigdy nie cieszył się w porrtfolio Apple zbyt duża popularnością. Wynika to z faktu, że rynek "inteligentnych" głośników w Stanach Zjednoczonych jest zdominowany przez Amazona oraz jego Aleksę. Swoją część rynkowego tortu próbuje również odkroić Google (Google Home).

Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

HomePod Mini pod względem wizualnym prezentuje się zdecydowanie bardziej korzystanie od swojego "większego" brata. Kompaktowe urządzenie zostało pokryte materiałem o ciekawej fakturze. Na jego obudowie znajdziemy również panel dotykowy.

HomePod MiniHomePod Mini Apple

Apple chwali się nowym przetwornikiem, który ma zagwarantować audio wysokiej jakości. HomePod Mini napędzany jest układem S5, który odpowiada jednocześnie za komunikację z otoczeniem. Głośnik Apple możemy sparować z innym HomePodem i uzyskać efekt stereo. Urządzenie automatycznie wykryje też znajdującego się w pobliżu iPhone'a.

Z HomePodem Mini "rozmawiamy" oczywiście za pośrednictwem Siri, czyli asystentki głosowej od Apple. Siri otrzymała kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest interkom - możemy wysyłać, jak i odbierać komendy głosowe do urządzeń Apple sparowanych z naszym głośnikiem.

Inną ciekawostką jest integracja z CarPlay. Gdy spytamy HomePoda Mini (a raczej Siri) o adres restauracji, do której wybieramy się na kolację, to system CarPlay w naszym samochodzie automatycznie przygotuje dla nas mapę ze wskazówkami dojazdu.

HomePod MiniHomePod Mini HomePod Mini

HomePod Mini bez wsparcia dla... Spotify

Główną funkcją HomePoda Mini jest jednak odtwarzanie muzyki. Głośnik obsługuje takie usługi streamingowe, jak Apple Music, Pandora, Amazon Music czy też iHeartRadio. Na tej liście zabrakło natomiast najpopularniejszej usługi muzycznej, czyli Spotify. Dlaczego?

Nie jest tajemnicą, że Apple nie pała wielką sympatią do szwedzkiej firmy. I to z wzajemnością. Spotify wielokrotnie oskarżał giganta z Cupertino o stosowanie monopolistycznych praktyk, a Apple nie pozostawało dłużne, sugerując, że Szwedzi płacą artystom głodowe stawki za korzystanie z ich twórczości. Obydwie firmy uwikłane są również w proces sądowy.

HomePod Mini został wyceniony na 99 dol. i będzie dostępny w przedsprzedaży od 6 listopada. Na sklepowe półki trafi natomiast 16 listopada. Dla porównania klasyczny HomePod kosztuje w sklepie Apple Store 299 dolarów. Różnica w cenie jest więc znacząca.

Więcej o: