Atak hakerski w Krakowie. "Włamania mogli dokonać ci, którzy zaatakowali CD Projekt". Chcą milionów

Urząd Marszałkowski w Krakowie został sparaliżowany w wyniku ataku cyberprzestępców. "Może być nawet problem ze zrobieniem wypłat dla pracowników" - twierdzą źródła Wirtualnej Polski. Informują, że za atakiem mogą stać osoby, które wcześniej zaszyfrowały dyski CD Projekt.

Po kilku dniach od ataku na CD Projekt RED, twórcę "Wiedźmina", nadeszła informacja o nowym, równie poważnym incydencie. Komputery Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zostały przejęte przez cyberprzestępców. 

Ransomware - groźne złośliwe oprogramowanieStan wyjątkowy w okolicach Seattle. Powodem atak ransmoware

Atak złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki na urząd w Krakowie. Jest żądanie okupu 

Do zdarzenia, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, doszło w poniedziałek. Atak polegał na użyciu  "złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki", co "doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych". 

Przedstawiciele urzędu podkreślają, że za przywrócenie dostępu do przejętych dysków "atakujący zażądał zapłaty okupu". "Żądanie to zostało stanowczo odrzucone" - zapewniają. 

Zaatakowali CD Projekt RED, teraz mogli wrócić. "Kilkaset milionów euro"

Wirtualna Polska twierdzi, że włamania "mogli dokonać ci sami hakerzy, którzy we wtorek włamali się na serwery firmy CD Projekt RED". Portal informuje też o wysokości okupu - cyberprzestępcy mogli zażądać nawet kilkuset milionów euro

Przestępcy, którzy używają oprogramowania ransomware do szyfrowania dysków mogą bowiem zażądać za zdjęcie blokady od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za każdy komputer. Ogólna wysokość okupu może być więc uzależniona od skali ataku. 

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Urzędnicy przeszli na papier. "Chwilowe utrudnienia"

Realizacja usług oferowanych przez urząd może być przez pewien czas mocno utrudniona. Podobnie jak kontakt z pracownikami. Urząd zapewnia jednak, że dane są przywracane z kopii zapasowych i " podejmie niezbędne działania, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości".

W urzędzie trwają działania mające na celu ustalenie pozostałych okoliczności zdarzenia. O incydencie został poinformowany Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

zdjęcie ilustracyjneCD Projekt zhakowany. Postawiono żądania. Firma nie ma zamiaru ich spełniać

Atak na CD Projekt Red. Wykradli dane, zażądali okupu

We wtorek CD Projekt Red, największa polska firma produkująca gry, poinformowała, że została zaatakowana przez cyberprzestępców. Hakerzy zyskali dostęp do kodów źródłowych, w ich ręce trafiły też dokumenty księgowości, działu kadr i administracji.

Sprawcy ataku postawili nieznane żądania i grożą przekazaniem dokumentów dziennikarzom. "(...) Ludzie dowiedzą się jak gó****nie działa wasz firma" - informują hakerzy. Spółka nie ma zamiaru spełniać żądań.

Czytaj też: CD Projekt nie ulegnie szantażowi. Jest reakcja giełdy. To nie pierwszy atak na twórców Cyberpunka 2077