Jeff Bezos, Elon Musk i Bill Gates odporni na pandemię. Majątki miliarderów poszybowały w górę

Amerykańscy miliarderzy (przynajmniej ci niezaszczepieni) nie są odporni na koronawirusa, ale są odporni na gospodarcze skutki trwającej pandemii. Przez ostatni rok ich majątek powiększył się o 1,3 bln dolarów.

Pandemia koronawirusa okazała się wielkim wyzwaniem dla milionów ludzi na całym świecie. Cięcia etatów, obniżki wynagrodzeń i bankructwa - to zjawiska, które w ostatnich miesiącach stały się wręcz codziennością. Kryzys nie ominął również Polski. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, w drugiej połowie mieliśmy do czynienia z rekordową liczbą upadłości konsumenckich.

Zobacz wideo Upadek technologicznych gigantów. Te firmy stały się cieniem swojej dawnej wielkości [TopTECH]

Pandemia szaleje, a miliarderzy się bogacą

Jest jednak grupa, która wydaje się całkowicie odporna na szalejący kryzys - to najbogatsi. Jak wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairnes, 664 najbogatszych Amerykanów w ciągu roku od wybuchu globalnej pandemii wzbogaciło się łącznie o - bagatela - 1,3 biliona dolarów. Oznacza to, że ich majątek szacowany jest dziś na 4,2 bln dolarów (wzrost o 44 procent).

To niestosowne, że miliarderzy osiągnęli takie zyski w czasie, gdy [w Stanach Zjednoczonych - red.] straciliśmy pół miliona istnień ludzkich, a kolejne miliony straciły zdrowie, majątek i pracę

- stwierdził Chuck Collins z amerykańskiego Instytutu Nauk Politycznych.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że w czasie gdy najbogatsi notują rekordowe zyski, Kongres wciąż zastanawia się nad przyjęciem planu pomocowego dla milionów Amerykanów, który został przedstawiony przez prezydenta Joe Bidena.

Zyski miliarderówZyski miliarderów Americans for Tax Fairness,

Bezos, Musk i Zuckerberg są bogatsi niż kiedykolwiek wcześniej

Gigantyczny wzrost majątków amerykańskich miliarderów to w dużej mierze efekt sytuacji giełdowej spółek z sektora technologicznego (Tesla, Microsoft, Amazon i Facebook), których kurs w czasie pandemii mocno zwyżkował. Są to więc w pewnym stopniu zyski wirtualnego, które potencjalnie mogą zostać "wymiecione" w przypadku poważnego krachu na rynkach.

Jak wylicza, Americans for Tax Fairnes, majątek Elona Muska od 18 marca 2020 r. (to dzień uznawany nieformalnie za początek globalnej pandemii) do 19 lutego br. powiększył się o 158 mld dolarów - z 24,6 mld do 182 mld. Oznacza to wzrost o 642,2 proc, napędzony głównie przez sukcesy Tesli.

Jeffowi Bezosowi, który jest założycielem sieci Amazon, pandemia pomogła stać się najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek w ciągu ostatniego roku wzrósł ze 113 mld dolarów do 189,3 mld dolarów (+67,5 procent). Narzekać nie może również Mark Zuckerberg. Właściciel Facebooka wzbogacił się o 41 mld dolarów (+75 proc.), dzięki świetnej sytuacji jego spółki na giełdzie.

Nieco gorzej na tym tle wypadają dwaj przyjaciele - Bill Gates oraz Warren Buffett. W czasie kryzysu wzbogacili się oni odpowiednio o 25,7 mld i 24,2 mld dolarów.

Więcej o: