Nowości Apple powalają. Również cenami. Za sam breloczek zapłacimy 159 zł

Apple zaprezentowało we wtorek garść nowości, w tym m.in. iPada Pro z układem M1 i brelok AirTag do lokalizowania zagubionych przedmiotów. Teraz poznaliśmy polskie ceny urządzeń. Za sam breloczek zapłacimy 159 zł. Za ztukę.

Wtorkowa prezentacja zorganizowana pod nazwą "Spring Loaded" przyniosła szereg nowości z logo nadgryzionego jabłka. Prowadzący wydarzenie szef Apple, Tim Cook ogłosił m.in. nowego iPada Pro, przystawkę Apple TV 4K oraz breloczek AirTag.

Teraz amerykański gigant podzielił się polskimi cenami urządzeń. Myślicie, że jest drogo? Nie, jest bardzo drogo.

AirTag, czyli brelok za 159 zł

Zdecydowanie najtańszym urządzeniem jest AirTag, czyli breloczek, który pomaga odnajdywać zagubione przedmioty. Przypinamy go np. do kluczy i za pomocą łączności NFC i Bluetooth parujemy z iPhonem. W razie potrzeby możemy odnaleźć brelok mierząc siłę sygnału lub sprawdzając ostatnio zapisaną lokalizację. Jest też możliwość zdalnego włączenia sygnału dźwiękowego.

Za przyjemność nabycia takiego urządzenia Apple życzy sobie w Polsce aż 159 zł (jednak, aby przyczepić go do kluczy trzeba dokupić odpowiedni pasek, który tani też nie jest). Jak na Apple, nie jest to może tak dużo, jednak gdy kupujemy kilka takich breloczków, wydatek może mocniej uderzyć po kieszeni. Apple na szczęście pomyślało i o tym, dlatego oferuje możliwość kupienia zestawu czterech AirTagów za 549 zł. 

Warto wspomnieć, że bardzo podobne urządzenie (SmartTag) wypuścił w tym roku Samsung. Produkt koreańskiego producenta jest nieco tańszy i kosztuje 119 zł.

AirTagAirTag Apple

Apple TV 4K

Druga z nowości to Apple TV 4K, czyli odświeżona wersja przystawki TV od Apple. Urządzenie dysponuje m.in. układem A12 Bionic, a do zestawu dołączono przeprojektowany pilot. Niestety cena urządzenia nie jest niska, a raczej wypadałoby powiedzieć, że jest dość wysoka. W zależności od wersji, kontroler kosztuje 899 zł (za 32 GB) lub 999 zł (za 64 GB). 

iMac z układem Apple M1

Kolejna nowość to wyczekiwany iMac, ale tym razem bazujący na układzie Apple M1. To procesor oparty na architekturze ARM, dzięki czemu producent mógł zmniejszyć grubość całego sprzętu, a potencjalnie może przynieść szereg innych korzyści.

Apple będzie oferowało iMaca w Polsce w trzech wariantach. Podstawowy z 7-rdzenioweym procesorem graficznym i 256 GB przestrzeni na dane to wydatek rzędu 6799 zł. Pośrednia wersja dysponuje taką samą pamięcią, jednak 8-rdzeniowym GPU, dwoma dodatkowymi portami USB, wejściem Ethernet i skanerem Touch ID i kosztuje 7899 zł. Najdroższa z dyskiem o pojemności 512 GB to już koszt aż 8899 zł.

Apple EventApple Event Fot. Jae C. Hong / AP Photo

iPad Pro z układem M1

Najbardziej wyczekiwaną z nowości jest tablet iPad Pro w nowej odsłonie. Apple przeprojektowało urządzenie budując je na bazie nowego układu Apple M1, czyli tego samego, który trafił do iMaca. Taki ruch może potencjalnie spowodować zatarcie się różnicy między tabletami i komputerami z logo Apple. Zastosowanie tego chipu naturalnie przekłada się też na wzrost wydajności iPada.

Niestety miłośnicy tego typu sprzętu będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni. Apple przygotowało kilka wersji z ekranami o dwóch przekątnych. 11-calowy iPad Pro będzie kosztować od 3899 zł w górę. W najsłabszej opcji pamięciowej dostajemy 128 GB przestrzeni na dane, a najmocniejsza (aż 2 TB) kosztuje bagatela od 9399 zł. W wersji Wi-Fi+Cellular cena wzrasta do 10199 zł.

Nowy iPad Pro - ceny w PolsceNowy iPad Pro - ceny w Polsce fot. zrzut ekranu z Apple.pl

iPad Pro z większym ekranem Liquid Retina XDR o przekątnej 12,9 cala jest oczywiście droższy. Podstawowa wersja (128 GB) to wydatek 5499 zł, a w miarę powiększania pamięci musimy zapłacić coraz więcej. Najbardziej pojemna wersja (2 TB) z samym Wi-Fi kosztuje 10999 zł, a w przypadku Wi-Fi+Cellular aż 11799 zł.

Na szczęście Apple może na życzenia klienta wykonać grawerunek na pleckach iPada i nie weźmie za to ani grosza. Wątpliwe, aby rekompensowało to jednak wysoką cenę urządzenia.

Więcej o: