Czy WiFi 6 robi różnicę? Test routera Huawei WiFI AX3 [TEST]

Daniel Maikowski
Huawei WiFi AX3 to jeden z najtańszych routerów oferujących wsparcie dla technologii Wi-Fi 6. Czy warto się nim zainteresować. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Huawei WiFi AX3 swoją premierę miał już w ubiegłym roku, jednak zdecydowałem się go przetestować dopiero teraz. Skłoniły mnie do tego poważne problemy z moich dotychczasowym routerem, który po przesiadce na modem Connect Box od UPC, zaczął gubić pakiety danych. Być może winnym jest tu sprzęt od operatora telewizji kablowej, który - sądząc po opiniach w sieci - nie cieszy się zbyt dobrą sławą, ale to temat na zupełnie inne rozważania. Pora przejść do sedna.

Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów

Huawei WiFi  AX3 - WYGLĄD I SPECYFIKACJA

Do testów dostałem mocniejszą wersję routera z czterordzeniowym (Quad-Core 1,4 GHz) procesorem i wbudowanym modułem NFC, która wyceniona jest na 299 zł. W sprzedaży jest też dostępny model z układem Dual-Core (i bez NFC) za 249 zł, którym - ze względu na tak niewielką różnicę w cenie - nie warto sobie jednak zawracać głowy. 

Router Huawei oferuje elegancki, a przy tym minimalistyczny design. Urządzenie dobrze wtapia się w otoczenie. Do gustu przypadł mi również wygląd samych anten, które możemy ustawić zarówno w pozycji pionowej, jaki poziomej (nie odbija się to wcale negatywnie na zasięgu i transferze).

Huawei WiFI AX3Huawei WiFI AX3 DM

Na środku przedniego panelu ulokowano przycisk WPS, a przy lewej krawędzi znajdziemy moduł NFC, dzięki któremu w łatwy sposób możemy podłączyć do sieci smartfona z Androidem - wystarczy, że przyłożymy urządzenie do routera (funkcja ta nie działa niestety z iPhone'ami)

Z tyłu umieszczono wszystkie najważniejsze porty, a tych jest... wyjątkowo mało. Znajdziemy port WAN i zaledwie trzy porty LAN (standardem są dziś cztery). Na co dzień korzystam z co najmniej czterech urządzeń, które podłączam do sieci "po kablu" (amplituner, dwie konsole oraz odtwarzacz Blu-Ray), więc dla jednego z nich w routerze Huawei WiFi AX3 zwyczajnie zabrakło miejsca.

Kolejny kamyczek do ogródka to brak wbudowanego portu USB, który pozwala m.in. na udostępnianie plików z podłączonego do routera dysku zewnętrznego. To bardzo przydatna funkcja, o której wielu producentów (w tym Huawei) niestety zapomina. A szkoda.

Huawei WiFi AX3Huawei WiFi AX3 DM

Specyfikacja techniczna routera przedstawia się następująco:

  • Wymiary: 225 mm x 159,2 mm x 39,7 mm (ok. 387 g)
  • Bezpieczeństwo: ochrona przez atakami brute force i DoS, WPA3, firewall, DMZ, PAP/CHAP
  • Porty: WAN: 1 x 10 / 100 / 1 000 Mbps Ethernet; LAN: 3 x 10 / 100 / 1 000 Mbps Ethernet
  • CPU: Czterordzeniowy procesor Quad-Core 1.4 GHz
  • WiFi: 802.11ax/ac/n/a 2 x 2 & 802.11ax/n/b/g 2 x 2MU-MIMO
  • Przepustowość: do 2 976 Mb/s (2,4 GHz: 574 Mb/s; 5 GHz: 2 402 Mb/s)

HuaweiHuawei Huawei

HuaweiHuawei Huawei

HuaweiHuawei Huawei

Huawei WiFi AX3 - KONFIGURACJA

Podłączenie routera Huawei do sieci jest banalnie proste. Możemy skorzystać z aplikacji Huawei AI Life i sparować router ze smartfonem przez wbudowany moduł NFC (konfiguracja podstawowa) lub też połączyć się z bardziej rozbudowaną aplikacją w przeglądarce internetowej.

Interfejs aplikacji webowej jest bardzo czytelny i przejrzysty. W łatwy sposób można znaleźć wszystkie najważniejsze funkcje. Piszę o tym, bo - nawet dziś - nie jest to wciąż standardem wśród niektórych producentów. Huawei podszedł do sprawy profesjonalnie - i to zdecydowanie trzeba pochwalić.

W tym miejscu jedna uwaga. Przy domyślnych ustawieniach, router Huawei automatycznie przełącza się pomiędzy siecią 2,4 GHz oraz 5 GHz. Zdecydowanie warto zmienić do ustawienie i rozdzielić ze sobą obydwie sieci - w innym wypadku transfer danych może na tym mocno ucierpieć.

Dodam jeszcze, że router Huawei (w przeciwieństwie do mojego dotychczasowego routera) niemal od razu "polubił" się z modemem Compal Connect Box od UPC. Po prawie trzech tygodniach testów mogę stwierdzić, że obydwa urządzenia współpracują ze sobą całkowicie bezproblemowo.

Huawei WiFi AX3Huawei WiFi AX3 DM

Huawei WiFi AX3 - TESTY

No dobrze, ale jak router z WiFi 6 sprawdza się w praktyce? Na jakie transfery możemy liczyć? Jego możliwości testowałem w trzypokojowym mieszkaniu o powierzchni 48 mkw. Router został podłączony do modemu UPC Connect Box. Oferowana w ramach posiadanego pakietu UPC szybkość łącza to ~750 Mbps. Do testów jakości połączenia Wi-Fi i "po kablu" wykorzystałem laptop Acer Aspire 13.

Scenariusz 1 (Ethernet) - laptop podłączony do routera za pośrednictwem kabla.

Speedtest - TEST1Speedtest - TEST1 Speedtest

Scenariusz 2 (Wi-Fi) - laptop znajduje się w tym samym pokoju, co router.

Speedtest - TEST 2Speedtest - TEST 2 Speedtest

Scenariusz 3 (Wi-Fi) - laptop w przedpokoju (przedzielony jedną ścianą).

Speedtest - TEST 3Speedtest - TEST 3 Speedtest

Scenariusz 4 (Wi-Fi) - laptop w drugim pokoju (przedzielony dwoma ścianami i przedpokojem).

Speedtest - TEST 4Speedtest - TEST 4 Speedtest

Jak widać, zarówno w pierwszym, jak i drugim scenariuszu, możemy liczyć na bardzo dobrą jakoś połączenia. Transfery zbliżają się tu do maksymalnej przepustowości łącza. Niestety, gdy sygnał routera (dosłownie) zderzy się ze ścianą, jest już zdecydowanie gorzej.

Huawei WiFi AX3 - PODSUMOWANIE

WiFi AX3 to router, który charakteryzuje się wyjątkowo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Oferuje mocny i stabilny sygnał, wsparcie dla WiFi 6 oraz bezproblemową konfiguracjęWbudowany moduł NFC, który umożliwia łatwe parowanie routera ze smartfonem, jest tu dodatkowym bonusem. 

Router od Huawei świetnie sprawdzi się w mniejszych 2-3 pokojowych mieszkaniach. Nie polecałbym go natomiast osobom mieszkającym w większych mieszkaniach bądź w domach - tu mogą pojawić się poważne problemy z zasięgiem. Minusem urządzenia są też zaledwie trzy porty LAN oraz brak portu USB. Biorąc pod uwagę cenę tego sprzętu, te niedociągnięcia można jednak wybaczyć.

Więcej o: