Facebook dołącza do "klubu bilionerów". Technologiczne molochy rządzą światem

Facebook jest kolejną firmą, której wartość rynkowa przekroczyła 1 bilion dolarów. Tym samym koncern Marka Zuckerberga dołączył do takich gigantów, jak Amazon, Google czy Apple.

W poniedziałek wieczorem w chwili zamknięcia sesji na Wall Street kapitalizacja rynkowa Facebooka przekroczyła wartość 1 biliona dolarów. Największy serwis społecznościowy na świecie przebił tę magiczną barierę po raz pierwszy w historii, a wpływ na to miała również ostatnia decyzja sądu.

Zobacz wideo Producenci telewizorów ruszyli z atakiem na nasze portfele. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? [TOPtech]

Akcje spółki wzrosły bowiem o prawie 5 proc. po tym, jak Sąd Okręgowy USA dla Dystryktu Kolumbia odrzucił skargi antymonopolowe wniesione przez Federalną Komisję Handlu oraz 40 amerykańskich stanów. Skarga FTC dotyczyła rzekomych nieprawidłowości dotyczących przejęcia przez Facebooka serwisów Instagram oraz WhatsApp.

FTC zarzucała firmie Marka Zuckerberga, że pozyskując te serwisy Facebook doprowadził do niemal całkowitego wyeliminowania konkurencji na rynku mediów społecznościowych. Sąd uznał jednak, że skarżący nie wykazał w wystarczający sposób, iż Facebook posiada pozycję monopolisty. FTC ma teraz miesiąc na wniesienie ewentualnych poprawek do złożonej przez siebie skargi. 

 

Facebook dołącza do elitarnego klubu

Na świecie istnieje w tym momencie zaledwie 6 spółek giełdowych z wartością przekraczającą 1 bilion dolarów. Pięć z nich to firmy technologiczne - Apple (2,249 bln), Microsoft (2,023 bln), Amazon (1,736 bln), Alphabet (1,668 bln) oraz właśnie Facebook (1,008 bln). W gronie bilionerów znajduje się także saudyjski koncern naftowy Saudi Aramco z kapitalizacją rynkową na poziomie 1,871 bln dolarów.

Kapitalizacja rynkowa największych spółek giełdowychKapitalizacja rynkowa największych spółek giełdowych fot. companiesmarketcap.com

O rosnącym monopolu technologicznych gigantów z tzw. "Bandy czterech" czy też "GAFA" (skrót od pierwszych liter nazw tych firm) w rozmowie z Gazeta.pl mówił ekonomista Jan Zygmuntowski. 

Żeby pokonać Google trzeba stworzyć coś, co jest co najmniej wielkości Google. To nie jest tak, że ja na mniejszym rynku mogę stworzyć małego Google i on po prostu będzie miał mniej klientów. Albo tworzę Google’a, albo w ogóle mogę nie startować. Dlatego monopole wielkiej czwórki GAFA - Google, Apple, Facebook, Amazon - są tak potężne

- tłumaczył.

Dawniej w przemyśle krajowym było kilku potentatów, rywalizowali z sobą albo tworzyli kartele, ale generalnie domagali się od swoich rządów ceł ochronnych, bo musieli konkurować z innymi potentatami z zagranicy. Firmy GAFA nie potrzebują żadnego protekcjonizmu, żadnych regulacji. Państwa i rządy nie są im do niczego potrzebne

- dodał.

Mark Zuckerberg ściga Billa Gatesa

Na rosnącej wartości rynkowej Facebooka korzysta oczywiście również jego założyciel. Z najnowszego rankingu Bloomberga wynika, że Mark Zuckerberg znajduje się już na 5 miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie, a jego fortuna w ciągu ostatniego roku powiększyła się o 28,7 mld dolarów.

Z majątkiem szacowanym na 132 mld dolarów Zuckerberg zbliża się do zajmującego czwarte miejsce założyciela Microsoftu - Billa Gatesa (146 mld dolarów). Pierwszą pozycję w rankingu Bloomberga zajmuje obecnie szef Amazona Jeff Bezos, a tuż za jego plecami znajduje się Elon Musk

Więcej o: