Wnuczek je usłyszy, ale babcia nie. Rotterdam będzie odstraszał młodzież "komarami"

Rotterdam ma pomysł na walkę z młodzieżą zakłócającą w godzinach wieczornych spokój w mieście. Aby odstraszyć nastolatków emitowane będą dźwięki o wysokiej częstotliwości, które usłyszą tylko osoby poniżej 25. roku życia.
Zobacz wideo Pływająca fabryka mleka. Ma pomóc przetrwać kataklizmy

Rotterdam to miasto, które przyciąga wielu, szczególnie młodych turystów z całego świata, a to oznacza częste imprezy. Ale i młodzi rotterdamczycy mocno dają się niektórym we znaki. Miasto postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i przywrócić spokój mieszkańcom. Skorzysta z nowego sposobu na uciszenie hałaśliwej młodzieży. Będzie odstraszać ją dźwiękami.

Urządzenia do odstraszania młodzieży na ulicach Rotterdamu

W wybranych miejscach miasta pojawić się mają urządzenia potocznie zwane "komarami" (ang. Mosquito alarm), które emitują nieprzyjemny dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości. Na tyle wysokiej, aby słyszalny był wyłącznie dla osób poniżej 25. roku życia. Podobne rozwiązania stosowane są w ok. 100 gminach w całej Holandii już od 15 lat.

Urządzenia będą montowane wyłącznie w miejscach, w których wieczorami gromadzi się młodzież i zakłóca spokój okolicznych mieszkańców. Uruchamiane mają być codziennie w godzinach do 22:00 do 6:00. Emitować będą dźwięk o wysokiej częstotliwości i natężeniu ok. 108 dB - mniej więcej tak głośny, jaki wydaje piła łańcuchowa lub niewiele niższy niż maksymalny dopuszczalny poziom natężenia dźwięku fajerwerków.

Rozwiązanie ma odstraszyć lub przynajmniej uciszyć hałaśliwą młodzież w miejscach, w których zakłóca sen lokatorom pobliskich mieszkań. Oni uciążliwego dźwięku w nocy mają nie słyszeć - o ile oczywiście 25. urodziny mają już za sobą.

Wnuczek słyszy, a babcia nie - jak to możliwe?

Powszechnie uznaje się, że człowiek jest w stanie usłyszeć wyłącznie dźwięki o częstotliwościach od 20 do 20 tys. Hz. Te o niższej (infradźwięki) i o wyższej (ultradźwięki) częstotliwości są dla nas niesłyszalne, jednak słyszą je wybrane zwierzęta, te drugie m.in. psy czy delfiny.

Mało który człowiek jest jednak w stanie słyszeć dźwięki z całego zakresu częstotliwości. Z reguły większość z nas nie jest w stanie odebrać fal akustycznych o najwyższych i najniższych częstotliwościach, które teoretycznie powinniśmy móc usłyszeć.

Co więcej, wraz z wiekiem zakres słyszalnych dźwięków (szczególnie tych o wysokich częstotliwościach) coraz mocniej się zwęża. To dlatego dziecko lub nastolatek może bez problemu słyszeć dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach, których osoba w średnim wieku nie jest w stanie już wychwycić. I to nawet, gdy ma relatywnie dobry słuch.

Więcej o: