Masz stary telefon z Androidem? Google ograniczy dostęp do swoich aplikacji

Google ograniczy użyteczność przestarzałych smartfonów z Androidem. Na urządzeniach sprzed wielu lat od 27 września nie zalogujemy się do niektórych usług i aplikacji internetowego giganta.
Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Osoby, które używają stosunkowo nowych lub nawet nieco starszych (kilkuletnich) smartfonów z Androidem, nie mają się czego obawiać. Sprawa dotyczy jedynie użytkowników bardzo starych smartfonów sprzed wielu lat.

Google wyciągnie wtyczkę najstarszym telefonom

Google ograniczy użyteczność urządzeń (przede wszystkim telefonów i tabletów) z systemem Android w wersji 2.3.7 i wcześniejszych. To system wydany 20 września 2011 roku, a więc aż dekadę temu. Nic zatem dziwnego, że Google postanowił zakończyć wspieranie go.

Pod kontrolą Androida 2.3 Gingerbread pracowało wiele popularnych smartfonów, takich jak Samsung Galaxy S2, jednak w większości są to urządzenia z 2011 i 2012 roku. Grono ich użytkowników jest dziś zatem niewielkie.

Jeśli jednak wciąż korzystacie z takiego urządzenia, po 27 września stanie się ono niemal bezużyteczne. Google zamierza bowiem zablokować możliwość logowania się z tak starych telefonów do własnych aplikacji. Stracicie więc dostęp na przykład do Map, Dysku, Tłumacza Google i wielu innych przydatnych usług od Google na telefonach.

Wersję Androida, pod kontrolą której pracuje smartfon, można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Na większości urządzeń wystarczy wejść w ustawienia i kliknąć zakładkę "Informacje o urządzeniu" lub "O telefonie". Obecnie najnowszą wersją systemu operacyjnego od Google jest Android 11, jednak w fazie testów jest już kolejna generacja OS-u oznaczona numerem 12.

Więcej o: