Jak działa e-TOLL, system poboru opłat drogowych? Jak się zarejestrować?

Elektroniczny pobór opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) ruszył w czerwcu. Kierowcy powinni wiedzieć, na czym on polega i jak z niego skorzystać.

E-TOLL, podobnie jak wcześniejszy viaTOLL, służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. Jest to rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone zostały pasy przejazdowe przeznaczone dla użytkowników elektronicznych systemów poboru płatności za przejazd.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Uruchomiono system e-TOLL i aplikację dla kierowców

System e-TOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, które poruszają się po sieci dróg płatnych. Między czerwcem a wrześniem będzie obowiązywał okres przejściowy, podczas którego kierowcy będą mieli możliwość korzystania jeszcze ze starego systemu viaTOLL. Zostanie on definitywnie zamknięty 30 września.

Duża zmiana czeka kierowców pod koniec roku, kiedy zostaną zlikwidowane bramki na autostradach, a wraz z nimi stary, manualny system poboru opłat. Stanie się to 1 grudnia 2021 r

Jak korzystać z e-TOLL?

W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Dowiedz się, jak to zrobić, na etoll.gov.pl.

Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:

• aplikacja mobilna e-TOLL PL

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i IOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.

 

• OBU (z ang. On Board Unit)

Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.

• ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)

Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.

W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Więcej o: