Windows 11 już dostępny. Jak zainstalować najnowszy system Microsoftu?

Daniel Maikowski
Premiera Windowsa 11 już za nami. 5 października Microsoft udostępnił użytkownikom swój najnowszy system operacyjny. Kto może zainstalować "okienka"?

Na serwery Microsoftu trafiła właśnie finalna wersja Windowsa 11, czyli najnowszego systemu od firmy z Redmond. Na ten moment z darmowej aktualizacji mogą skorzystać wszyscy użytkownicy poprzedniej wersji "okienek", o ile ich komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe.

Zobacz wideo 500 mln sprzedanych egzemplarzy. Ta gra nie miała sobie równych. Oto najpopularniejsze gry w historii [TOPtech]

Prezentują się one następująco:

  • Procesor 1 GHz lub szybszy, z co najmniej z 2 rdzeniami
  • 4 GB pamięci RAM
  • 64 GB pamięci na dysku twardym
  • Oprogramowanie układowe systemu UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu.
  • Moduł TPM (Trusted Platform Module) w wersji 2.0
  • Karta graficzna Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0.
  • Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe, to możemy również skorzystać z przygotowanego przez Microsoft narzędzia PC Health Check.

Uwaga! Może się okazać, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe, ale otrzymamy informację o braku możliwości instalacji systemu. Wówczas warto sprawdzić, czy na naszym urządzeniu aktywowany jest moduł TMP. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w TYM PORADNIKU.

Windows UpdateWindows Update Microsoft

Windows 11 już dostępny. Jak zainstalować system?

Najprostszym sposobem na zainstalowanie Windowsa 11 jest skorzystanie z usługi Windows Update w ustawieniach systemu. Wówczas cały proces odbędzie się w sposób całkowicie automatyczny.

Microsoft ostrzega jednak, że aktualizacja systemu będzie udostępniana stopniowo, co oznacza, że część użytkowników otrzyma ją później.

Wyciągnęliśmy wnioski z premiery Windowsa 10 i chcemy mieć pewność, że dostarczymy wam najlepsze możliwe doświadczenie. Szacujemy, że wszystkie wspierane urządzenia otrzymają darmową aktualizację Windowsa 11 przed połową 2022 roku.

Jeśli w usłudze Windows Update nie otrzymaliśmy jeszcze informacji o możliwości aktualizacji systemu, to możemy ją "wymusić". W tym celu należy pobrać narzędzie Windows 11 Installation Assistant z oficjalnej strony Microsoftu, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Windows 11Windows 11 Windows 11

Trzecim sposobem na zainstalowanie najnowszego Windowsa jest pobranie obrazu systemu (ISO) i skorzystanie z narzędzia Media Creation Tool. Tę metodę instalacji zalecamy jednak jedynie bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Więcej o: