Ustawa o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej została przygotowana przez ministra Janusza Cieszyńskiego. Dotychczasowy system DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Nowy standard telewizji naziemnej ma wiązać się z większą liczbą bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku.
Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce aż 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru telewizji w nowym standardzie. W związku, z czym czeka ich konieczność przystosowania lub zmiany obecnego dekodera. Rząd wychodzi naprzeciw takich osób i przyznaje dofinansowania na zakup dekodera w wysokości 100 zł. Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu nowego urządzenia.
"Wprowadzenie tego rozwiązania jest obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie" - podkreślono w ustawie.
Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek, trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną. Świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.
W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują - zapowiedział w grudniu Janusz Cieszyński cytowany przez Wirtualne Media.
Program będzie realizowany do końca 2022 r. W pierwszej kolejności przyłączenia obejmą województwa: dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie.