Dofinansowanie na zakup dekodera. Rząd dopłaci nawet 100 złotych. Jak się ubiegać?

Dofinansowanie na zakup dekodera. Od początku 2022 roku wprowadzono nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt, który został poparty przez rząd we wtorek, przewiduje, że przy zakupie odpowiedniego dekodera będzie można ubiegać się o jego dofinansowanie. Dopłata wyniesie 100 złotych.

Ustawa o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej została przygotowana przez ministra Janusza Cieszyńskiego. Dotychczasowy system DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Nowy standard telewizji naziemnej ma wiązać się z większą liczbą bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku.  

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Rząd dopłaci do kupna dekodera

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce aż 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru telewizji w nowym standardzie. W związku, z czym czeka ich konieczność przystosowania lub zmiany obecnego dekodera. Rząd wychodzi naprzeciw takich osób i przyznaje dofinansowania na zakup dekodera w wysokości 100 zł. Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu nowego urządzenia.  

"Wprowadzenie tego rozwiązania jest obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie" - podkreślono w ustawie.  

Jak złożyć dofinansowanie na dekoder? Telewizja naziemna

Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek, trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną. Świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Dofinansowanie na zakup dekodera. Do kiedy? 

- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują - zapowiedział w grudniu Janusz Cieszyński cytowany przez Wirtualne Media.

Program będzie realizowany do końca 2022 r. W pierwszej kolejności przyłączenia obejmą województwa: dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie.  

Więcej o: