CD Projekt wstrzymuje sprzedaż gier w Rosji i Białorusi. Branża gier wspiera Ukrainę

CD Projekt poinformował, że nie będzie sprzedawał swoich gier w Rosji i Białorusi. Wcześniej firma przekazała milion złotych na pomoc Ukraińcom. To niejedyna firma z branży gier, która zdecydowała się na taki krok.

Trwa drugi tydzień inwazji Rosji na Ukrainę. Sankcje ogłosiły liczne kraje, nawet takie jak Monako i Szwajcaria. Unia Europejska mówi o największych ograniczeniach w historii, w skład których wchodzi wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT, zamknięcie kont oligarchów czy blokada przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. 

Również biznes ogranicza działalność w Rosji i odcina ją od środków potrzebnych do prowadzenia wojny. Zdecydował się na to między innym Apple czy Boeing. Dołączyła się również branża gier. 

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców

CD Projekt wstrzymuje sprzedaż gier w Rosji i Białorusi

CD Projekt najpierw zdecydował się wesprzeć Ukrainę, przekazując milion złotych na Polską Akcję Humanitarną. Firma poszła jednak o krok dalej. W piątek CD Projekt ogłosił, że wstrzymuje sprzedaż gier, zarówno w wersjach fizycznych, jak i cyfrowych na rynku rosyjskim i białoruskim. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Sprzedaż wstrzymuje również powiązany z CD Projekt GOG.com. Mimo tego ruchu, firma nie zablokowała dostępu do gier dla osób, które już wcześniej kupiły produkcję polskiego studia. 

Wiemy, że ta decyzja wpłynie na graczy z Rosji i Białorusi, osoby, które nie mają nic wspólnego z inwazją na Ukrainę, ale tym działaniem chcemy jeszcze bardziej pobudzić światową społeczność do mówienia o tym, co dzieje się w sercu Europy

- napisali przedstawiciele CD Projekt. 

Branża gier włącza się w pomoc 

Oprócz CD Projekt, milion złotych przekazało drugie największe polskie studio gier - Techland. W pomoc Ukraińcom zaangażowały się liczne firmy z branży gier, szczególnie z Polski - podsumowuje CD-Action. Swoje gry w Rosji i Białorusi zablokował Bloober Team. Artificer zaproponował Ukraińcom płatne staże, podobnie jak Duality Games. People Can Fly podwoi wpłaty na ich zbiórkę współtworzoną z polską Akcją Humanitarną. Fundusze przekazały również studia IO Interactive, Ubisoft czy 11 bit studios. EA Sport usunęła ze swoich gier rosyjskie kluby i reprezentacje. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: