Anonymous zaatakowali firmy działające w Rosji. Nie działały strony internetowe rosyjskich oddziałów

Grupa Anonymous spełniła swoją obietnicę i zaatakowała kilka firm, które - pomimo wojny - nie chcą wycofać się z Rosji. Od kilkunastu godzin nie działają strony rosyjskich oddziałów Leroy Merlin i Auchan.
Zobacz wideo W jaki sposób skutecznie zablokować rosyjską dezinformację?

Grupa hakerów znana pod nazwą Anonymous dzień po ataku Rosji na Ukrainę otwarcie wypowiedziała rosyjskiemu reżimowi cyberwojnę. Od niemal miesiąca rosyjskie instytucje, media propagandowe czy firmy wspierające Rosję są atakowane przez hakerów.

Nie działają strony internetowe francuskich marek

Anonymous na tym jednak nie poprzestało i zapowiedziało podjęcie podobnych działań również przeciw prywatnym przedsiębiorstwom, które wciąż działają w kraju agresora. Teraz kilka pierwszych firm przekonało się o tym, że hakerzy nie żartowali.

W nocy ze środy na czwartek Anonymous przeprowadziło ataki na serwery Leroy Merlin, Auchan i Decathlon. Wszystkie należą do francuskiego holdingu Association Familiale Mulliez, który - pomimo apeli konsumentów - nie chce wycofać swojej działalności z kraju Putina. Jak poinformowali hakerzy na Twitterze, całkowicie zablokowano strony internetowe rosyjskich oddziałów tych sieci.

Niemożliwe jest nie tylko wejście na witryny, ale i zrobienie zakupów w sklepach internetowych. Rosyjskie strony Leroy Merlin i Auchan do tej pory nie działają po ataku. Funkcjonuje obecnie jedynie witryna Decathlonu.

Strona auchan.ru nie działa po ataku AnonymousStrona auchan.ru nie działa po ataku Anonymous fot. zrzut ekranu

W środę grupa pochwaliła się też udanym atakiem na szwajcarskie przedsiębiorstwo Nestle, które również prowadzi swój biznes w Rosji. Hakerzy opublikowali w sieci ważący 10 GB plik zawierający dane partnerów biznesowych firmy. Paczka ma pochodzić z bazy danych Nestle.

"Dajemy wam 48 godzin". Nie posłuchali

Anonimowi hakerzy od kilku dni apelowali do ostatnich zachodnich firm, które wciąż działają w Rosji o niewspieranie (swoimi podatkami) reżimu, który napadł na Ukrainę. W mediach społecznościowych przypominali, że przedsiębiorstwa, które nie wycofają się z Rosji, mogą stać się celami cyberataków.

W niedzielę grupa opublikowała również grafikę z logotypami takich przedsiębiorstw i apelem o wycofanie się z Rosji i niewspieranie kraju Putina. Hakerzy dali markom 48 godzin na zastanowienie. 

Wzywamy wszystkie firmy, które nadal działają w Rosji, płacąc podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla: Wycofajcie się z Rosji! Dajemy wam 48 godzin na refleksję i wycofanie się z Rosji, w przeciwnym razie staniecie się naszym celem!

- zapowiedziało Anonymous.

Hakerzy w swoich działaniach mają zresztą silne wsparcie internautów, którzy apelują o bojkot firm działających w Rosji i zalewają ich media społecznościowe setkami komentarzy. Z powodu ogromnej fali krytyki Nestle wyłączyło w środę możliwość dodawania komentarzy w swoich mediach społecznościowych w Polsce.

Więcej o: