Czarnek przekona młodych do PiS? Stworzy rządowego Netfliksa dla młodzieży za 29 mln zł

Przemysław Czarnek zlecił konkurs za 29 mln zł na stworzenie platformy edukacyjnej VoD dla młodzieży. Platforma z krótkimi filmikami ma - jak twierdzi minister - edukować m.in. z zakresu historii Polski, sztuki i ekonomii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało już oferty, które zajmą się realizacją projektu.

- Zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji - są na platformach streamingowych. Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych - mówił na łamach "Tygodnika Sieci" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Ale - jak wynika z rozpisanego w tej sprawie konkursu - filmiki nie będą publikowane na istniejących już platformach VOD, jak Netflix czy HBO, ale na nowej, rządowej platformie, która powstanie w tym celu. "Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że to najpewniej pomysł PiS na odrobienie poparcia wśród młodych. Krótkie filmiki mają być przygotowywane w oparciu m.in. o .... podstawę programową historii i społeczeństwa.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Powstanie PiS-owski Netflix dla młodzieży

Informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak czytamy, celem przedsięwzięcia pod nazwą "MeduM" jest stworzenie i upowszechnienie wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia w Polsce, oraz umieszczenie ich na utworzonej na potrzeby tego działania platformie streamingowej VoD. Budżet konkursu to 29 mln zł (siedem mln zł na utworzenie platformy streamingowej VoD i 22 mln zł na opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych).

Konkurs został ogłoszony 5 kwietnia 2022 r., a na nabór wniosków trwał od 11 kwietnia do 6 maja. Do konkursu mogły przystąpić organizacje pozarządowe, a także m.in. spółdzielnie socjalne i parafie. 3 sierpnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało, że zakończona została ocena merytoryczna ofert złożonych w naborze do konkursu.

Jak czytamy w komunikacie NCBiR, Spośród 25 ofert skierowanych do oceny merytorycznej:

  • 16 ofert uzyskało ocenę pozytywną (dwie oferty w Komponencie A i 14 ofert w Komponencie B); cztery oferty zostały wyłonione do finansowania (jedna oferta w Komponencie A oraz po jednej ofercie w każdym z trzech obszarów tematycznych Komponentu B);
  • dziewięć ofert uzyskało ocenę negatywną (jedna oferta w Komponencie A i osiem ofert w Komponencie B).

Komponent A to "stworzenie, uruchomienie i utrzymanie platformy VoD służącej publikacji i upowszechnieniu multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych". Natomiast Komponent B to opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych dla młodzieży w obszarach:

  • historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii gospodarczej i politycznej;
  • historii sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury w ujęciu polskiego dziedzictwa narodowego;
  • innowacyjności produktów i usług, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ich transferu do gospodarki.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podaje również, że pozytywnie oceniono i wybrano do finansowania ofertę Fundacji Wspierania Historii Kinematografii Polskiej dla Komponentu A i Komponentu B (obszar 1). Ten sam status dla Komponentu B dostały oferty Stowarzyszenia Aktywne Beskidy (obszar 2) i Stowarzyszenia TOP500 Innovators (obszar 3).

Zobacz wideo Aplikacje VOD - ułatwią oglądanie filmów i seriali na smartfonie
Więcej o: