Pentagon zamówił 14 zestawów systemu przeciwdronowego "Vampire". Zostaną przekazane Ukrainie

Pentagon przyznał firmie L3Harris Technologies wart 40 mln dolarów kontrakt na wyprodukowanie 14 systemów obrony przeciwdronowej "Vampire". Pierwsze pojazdy wraz z zainstalowanymi systemami mają trafić do ukraińskich żołnierzy w czerwcu.
Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

O otrzymaniu od Pentagonu kontraktu na 40 mln dolarów poinformowała firma L3Harris Technologies. Przedsiębiorstwo ma wyprodukować i dostosować specjalnie dla Ukrainy 14 systemów, które pozwolą na obronę przed ciągłymi atakami Rosjan z powietrza.

14 systemów "Vampire" dla Ukrainy od USA

Zestawy "Vampire" służą do obrony przeciw atakom z powietrza, głównie przeciw nalotom dronów bojowych wroga. To lekkie systemy rakietowe naprowadzane na cele laserowo i przystosowane do transportu również pojazdami cywilnymi. Wykazują się wysoką precyzją i skutecznością przy atakach na nieduże obiekty.

W ramach kontraktu L3Harris Technologies ma nie tylko wyprodukować 14 takich zestawów, ale również zainstalować je na pojazdach, które zostaną dostarczone przez rząd USA. Do Ukrainy mają zostać przekazane zestawy wraz z amunicją (rakietami Advanced Precision Kill Weapons System) gotowe do wykorzystania na polu walki.

Pierwsza partia składająca się z czterech pojazdów i systemów rakietowych ma zostać wysłana do naszych wschodnich sąsiadów w czerwcu br. Kolejne 10 sztuk dotrze do Ukrainy najpóźniej do końca 2023 roku.

Przedsiębiorstwo tłumaczy, że zamówienie Pentagonu jest częścią większego, wartego 3 mld dolarów pakietu pomocowego dla Ukrainy. Testy terenowe zestawów "Vampire" trwały w 2021 roku i latem 2022 roku, a w kwietniu 2022 roku prototypy systemu przekazano amerykańskiemu Departamentowi Obrony. W ramach tego samego pakietu pomocowego mają zostać przekazane też m.in. systemy NASAMS.

Więcej ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: