Media: USA przekazały Ukrainie "inteligentne bomby" JDAM-ER. Mogą potroić zasięg tradycyjnej amunicji

USA przekazały Ukrainie bomby JDAM-ER w ramach pakietu pomocy wojskowej - podaje Agencja Bloomberga. Chodzi o bomby, które mogą potroić zasięg tradycyjnej amunicji i razić cele oddalone o ponad 70 km.

"Pentagon oficjalnie nie potwierdził, że dostarcza zmodyfikowaną wersję JDAM i wskazał jedynie, że wyśle 'precyzyjną amunicję lotniczą' w ramach pakietu o wartości 1,85 miliarda dolarów, który ogłoszono 21 grudnia" - czytamy. Dwie osoby zaznajomione ze sprawą potwierdziły jednak w rozmowie z Agencją Bloomberga, że chodzi o systemy JDAM-ER.

Wojna w Ukrainie. USA wysyłają nową broń dla Ukrainy. Media: Chodzi o bomby JDAM-ER

System JDAM może zostać przymocowany do standardowych, niekierowanych bomb o wadze od 220 do ponad 900 kg i zamienić je w broń precyzyjnego rażenia. Natomiast Ukraina otrzymuje zmodyfikowaną wersję JDAM-ER o zwiększonym zasięgu, która powstała we współpracy z siłami zbrojnymi Australii i USA - czytamy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W wyniku współpracy Stanów Zjednoczonych z Ukrainą udało się opracować metodę, która pozwoli używać nowych bomb z ukraińskich myśliwców sowieckiej produkcji - podaje Agencja Bloomberga. Broń stosowana przez amerykańskie lotnictwo i marynarkę wojenną została dotychczas sprzedana przez USA do ponad 26 krajów świata. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Ukraina dostała "inteligentne bomby", naprowadzane przez GPS

JDAM-ER to zestawy sprzętowe oparte na technologii GPS, które przekształcają zwykłe bomby w amunicję kierowaną. System działa w każdych warunkach pogodowych. Zawiera system nawigacji bezwładnościowej, odbiornik GPS poprawiający celność, a także małe skrzydła i ogon, które mocowane są do bomby i pozwalają dostosować kurs podczas zbliżania się do celu.

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim
Więcej o: