Bill Gates inwestuje prawie miliard dolarów w akcje Heinkena. Sam "nie jest wielkim fanem piwa"

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie zainwestował ponad 900 mln dolarów w akcje Heineken Holding, znanego holenderskiego producenta piwa. To czysto biznesowa decyzja, bo sam Gates wielkim fanem złocistego trunku nigdy nie był.

O dużej inwestycji Billa Gatesa poinformowała agencja Reuters. Miliarder nabył 3,76 proc. udziałów w spółce Heineken Holding. Z raportu holenderskiego urzędu ds. rynków finansowych wynika, że do transakcji doszło 17 lutego tego roku.

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]

Według Bloomberga cała operacja została podzielona na dwie transze. Gates miał osobiście zakupić pakiet 6,7 mln akcji, z kolei kolejne 4,2 mln nabył za pośrednictwem fundacji Bill & Melinda Gates Foundation.

Jak zauważa agencja, nie jest to pierwsza inwestycja Billa Gatesa na holenderskim rynku. Miliarder ma już w portfolio 1,3 proc. udziałów w supermarkecie online Picnic.

Co ciekawe, sam Gates nie jest i "nigdy nie był wielkim fanem piwa", do czego przyznał się kilka lat temu podczas rozmowy z użytkownikami serwisu Reddit.

Kiedy oglądam jakiś mecz, na przykład baseball, to piję lekkie piwo, aby poczuć klimat, który jest udziałem wszystkich innych pijących piwo. Przepraszam, jeśli rozczarowuję prawdziwych fanów piwa

- tłumaczył w 2018 roku.

Heineken z zyskiem. Spółka wciąż inwestuje w Rosji

W 2022 roku Heineken, drugi co do wielkości browar na świecie, odnotował wzrost zysku operacyjnego o ponad 24 proc. do 4,5 mld euro (r/r). Z raportu Follow the Money, platformy dziennikarzy śledczych, wynika, że holenderska firma wciąż aktywnie działa w Rosji.

Tylko w 2022 roku Heineken miał wprowadzić na ten rynek 61 nowych produktów i sprzedał o 720 tys. hektolitrów piwa oraz napojów bezalkoholowych więcej niż rok wcześniej, co przełożyło się na "rekordowe wyniki w wielu segmentach".

2022 r. był burzliwy dla wszystkich graczy rynkowych, ale oferował również wiele okazji i otwierał nowe możliwości rozwoju i wzrostu naszej działalności. Z dumą ogłaszamy, że osiągnęliśmy rekordowe wyniki w wielu segmentach

napisał Heineken Rosja w komunikacie, cytowanym przez nltimes.nl.

Co ciekawe, firma również w 2023 r. planuje dalsze inwestycje  w Rosji. Jeden z wysoko postawionych managerów Heineken, którego tożsamość pozostaje anonimowa, w rozmowie z dziennikarzami Follow The Money miał stwierdzić, że chwalenie się zyskami w obliczu złożonej rok temu obietnicy wyjścia z Rosji, to "hipokryzja".

Heineken cynicznie wykorzystuje fakt, że międzynarodowe firmy wycofały się z Rosji – marki Budweiser i Carlsberg były tam znacznie większe. Heineken wypełnia tę lukę, inwestując znaczne środki we własne lokalne i międzynarodowe marki

- stwierdził. Plan opuszczenia rosyjskiego rynku holenderski gigant ogłosił już w marcu ubiegłego roku. Do jego realizacji wciąż jednak nie doszło.

Więcej o: