Akcja Europolu w darknecie. Aresztowano 288 osób, a to nie koniec. Zatrzymanych mogą być tysiące

Europol zatrzymał 288 osób i skonfiskował ponad 50,8 mln euro w gotówce i kryptowalutach w ramach operacji "SpecTor" w darknecie. Agencja zaznacza, że wciąż trwają kolejne dochodzenia, w ramach których może dojść do aresztowania tysięcy osób na całym świecie.
Zobacz wideo Król kryptowalut aresztowany. Kim był i co to oznacza?

"Organy ścigania przejęły nielegalną platformę [...] 'Monopoly Market' i aresztowały 288 osób podejrzanych o kupno lub sprzedaż narkotyków w darknecie" - informuje we wtorek agencja Europol. Jak czytamy dalej, skonfiskowano ponad 50,8 mln euro w gotówce i walutach wirtualnych oraz 117 sztuk broni palnej, przejęto łącznie 850 kg narkotyków, w tym ponad 258 kg amfetaminy, 43 kg kokainy, 43 kg MDMA, ponad 10 kg LSD i tabletek ecstasy.

Akcja Europolu w darknecie. Najwięcej zatrzymań dokonano w USA

W operacji pod kryptonimem "SpecTor" uczestniczyły organy ścigania z Austrii, Brazylii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Najwięcej zatrzymań (153) dokonano w USA, natomiast w Polsce w ramach akcji Europolu aresztowano jedną osobę. Agencja zaznacza w komunikacie, że wciąż trwają dochodzenia, które mają doprowadzić do zatrzymania kolejnych osób. Wskazano, że organy ścigania pozyskały informacje, które mogą posłużyć do zatrzymania tysięcy osób na całym świecie.

Europol wyjaśnił, że w ramach przygotowań do operacji "SpecTor" władze amerykańskie i niemieckie zamknęły w kwietniu 2022 r. "Hydrę", która była najbardziej dochodowym rynkiem w darknecie z szacunkowymi przychodami w wysokości 1,23 mld euro. Władze Niemiec skonfiskowały wówczas 23 mln euro w kryptowalutach.

Kolejna akcja Europolu. "Międzynarodowa współpraca kluczem do zwalczania przestępczości w darknecie"

Europejska agencja przypomniała również o poprzednich tego typu akcjach. W 2020 r. w ramach operacji "DisrupTor" zatrzymano 179 osób, a w 2021 r. podczas akcji "Dark HunTor" dokonano 150 aresztowań. "To po raz kolejny pokazuje, że międzynarodowa współpraca między organami policji jest kluczem do zwalczania przestępczości w darknecie" - podkreśla Europol.

Więcej o: